FINAL / CS Mioveni – CFR Cluj 3-4. Scenariu horror: gazdele au condus cu 3-0, dar au pierdut meciul pe final!!

mioveni-cfr-cluj

Gazdele au deschis scorul in minutul 36 prin Bogdan Stoica. Clujenii n-au ripostat, iar elevii lui Niculescu s-au desprins dupa pauza, dupa reusita de senzatie a lui Nila (51′). Opt minute mai tîrziu (59′), Felguieras a gafat in careu, iar Galan a facut 3-0. Trei minute mai tarziu, Tade i-a readus pe clujeni in meci, marcand de la punctul cu var (62′), in urma unui penalti controversat. De aici jocul a curs numai intr-o singura parte, iar Chanturia a marcat in minutul 68 cu un sut la firul ierbii, din afara careului.

Un moment ciudat s-a petrecut in minutul 87. Clujenii trebuiau sa le ofere mingea jucatorilor lui Niculescu, dupa ce argesenii o trimisesera in afara jocului intentionat pentru ca un coechipier sa primeasca ingrijiri medicale. Chanturia a trimis spre careul argesenilor, mingea a ajuns la Tiago Lopes, acesta a oprit-o, apoi Tade a venit din spate, a preluat, a intrat in careu si a inscris golul egalizator!

Pitestenii nici nu-si revenisera foarte bine si Marko Ivanovski a prins un sut din afara careului si a stabilit scorul final.

DIn drumul spre cabine, jucatorii CFR-ului au fost atacati cu bulgari de zapada de fanii gazdelor, care n-au putut accepta infrangerea echipei lor fovorite.
____________________________________________________

CS Mioveni si CFR Cluj se vor intalni in primul sfert de final al editiei din acest sezon al Cupei Romaniei, marti de la ora 20:30. Meciul va fi transmis in direct pe sport.ro, dar si pe site-ul www.sptfm.ro, in format livetext.

Dupa ce au eliminat pe Astra si pe Dinamo in precedentele doua tururi, cei de la Mioveni n-au nimic de pierdut si incearca sa mai cauzeze un soc in aceasta competitie. De partea cealalta, CFR Cluj a pierdut contactul cu Steaua in campionat si vrea sa salveze finalul de an calendaristic printr-o calificare in semifinalele Cupei Romaniei.

ECHIPELE PROBABILE:

CS MIOVENI: Oct. Popescu – Cip. Negoita, Calvin, Bg. Stoica, Ct. Stan – Al. Rauta (cpt.), Biceanu, Galan – A. Popa, Ayza, Nila
Rezerve: Fl. Croitoru – Năstăsie, M. Vintila, V. Mazilu, Dragalina, Mârzeanu, I. Rada

CFR CLUJ: Felgueiras (cpt.) – Susic, Larie, I. Rada, Camora – Petrucci, Muniru – Jazvic, Tade, Jakolis – Dore
Rezerve: Vatca – T. Lopes, C. Ene, Ivanovski, Fl. Costea, Chanturia, Carp