FINAL / FC Botosani – Steaua 0-2. UPDATE / Prepelita reuseste „dubla”, cu trei minute inainte de final!

bot-steLiderul Ligii 1, Steaua, a castigat lejer meciul cu FC Botosani disputat in Moldova, scor 2-0, marcand cate un gol in fiecare repriza, reusitele purtand semnatura lui Prepelita. In urma acestui rezultat, Steaua a ajuns la 40 de puncte, fiind la 7 lungimi distanta de locul 2, ocupat de CFR Cluj.

Prima reusita a fost consemnata in minutul 31, cand mijlocasul a fost servit foarte bine de Sanmartean, finalizand cu poarta goala. Cu toate ca moldovenii au intrat mai bine in repriza secunda, pe final au cedat initiativa, astfel ca in minutul 88, acelasi Prepelita s-a trezit singur in careu si a marcat golul de 2-0. Cu toate ca au pierdut, botosanenii raman pe locul 8, cu 24 de puncte.
___________________________________

Moldovenii ocupa locul 8 in clasament, so vor avea o vacanta de iarna linistita, departe de locurile retrogradabile. In cazul unui succes cu Steaua, i-ar duce pe moldoveni langa Astra si ASA Tg, Mures, imediat in spatele lui CSU Craiova. Echipa lui Leo Grozavu are 4 victorii in ultimele 6 partide de acasa si nu are nicio remiza in ultimele 4 etape.

Stelistii isi doresc si ei victoria, 3 puncte distantandu-i de urmaritoare in fruntea clasamentului. Cu doar o etapa ramasa de jucat in acest an, „ros-albastrii” au un avans de patru puncte in fata CFR-ului. Campioana nu a mai primit gol in ultimele 3.

FC Botosani: Curileac – Patache, Tincu, Ngadeu, Acsinte – Fulop, Vasvari, Croitoru – Svichi, Roussel – Batin

Steaua: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Filip – Prepelita, Bourceanu – Popa, Sanmartean, Tanase – Keseru