RCM Timisoara a castigat Cupa Romaniei, dupa ce a invins-o pe Stiinta Baia Mare, finala

finala-cupa-romanieiRCM Universitatea de Vest Timisoara a trecut cu scorul de 19-14, de CSM Stiinta Baia Mare in finala Cupei Romaniei la rugby, care a avut loc pe ”Cluj Arena”, si a castigat acest trofeu pentru a doua oara, precedentul succes venind in 2011, dupa un ultim act disputat tot impotriva maramuresenilor.

Dupa lovitura de pedeapsa transformata de Luke Samoa si eseul lui Claudiu Oancea, baimarenii au condus cu scorul de 8-0, insa, pana la pauza, timisorenii au intors scorul. Valentin Calafeteanu a transformat trei lovituri de pedeapsa, facand in asa fel incat echipa sa a condus cu 9-8 la jumatatea meciului.

Dupa pauza, Stiinta Baia Mare a reusit sa revina din nou in avantaj si sa conduca cu 14-9, dupa cele sase puncte reusite de Luke Samoa din doua lovituri de pedeapsa. Dar finalul de repriza a fost acaparat din nou de RCM Timisoara. Vali Popirlan a reusit un eseu, Calafeteanu l-a transformat, pentru ca tot el sa mai inscrie trei puncte dintr-o lovitura de pedeapsa si sa stabileasca scorul final.

sursa foto: emaramures.ro