”Cetatenii” le-au taiat aripile ”sfintilor”. Chriches a fost titular pentru Spurs

man-cityRevelatia acestui debut de sezon din Premier League, Southampton a calcat stramb in cel mai important meci de pana acum. Sfintii au fost invinsi acasa, pe ”St Mary”, cu scorul de 3-0 de catre Manchester City. Astfel, ”cetatenii” i-au depasit pe Saints si au urcat pe locul secund, la sase puncte in spatele lui Chelsea, care a remizat, sambata, la Sunderland.

In primele zece minute, City ar fi trebuit sa primeasca un penalty, dar, in schimb, arbitrul Mike Jones i-a dat galben pentru simulare lui Aguero. Au urmat interventiile lui Joe Hart in fata lui Pelle si Steven Davis, si apoi cea a lui Alderweireld, pe linia portii, dupa ce sutul lui Jovetic trecuse printre picioarele lui Forster.

Dupa pauza, Yaya Toure a deschis scorul cu un sut deviat din afara careului. Cu toate ca Shane Long a obtinut al doilea galben pentru Mangala, echipa lui Pellegrini a mai marcat de doua ori, chiar daca juca in zece oameni. Primul a facut-o veteranul Frank Lampard, pe contraatac, cu un sut foarte frumos, de la marginea careului. Tabela a fost inchisa de Gael Clichy, iar singura problema cu care s-ar putea alege campioana en-titre, ar fi accidentarea lui Kompany din finalul meciului.

In celalalt meci disputat duminica, Tottenham s-a impus cu 2-1 in fata lui Everton, iar Vlad Chiriches a jucat 70 de minute. Aparatorul roman a fost utilizat de catre Pochettino ca fundas dreapta si a fost inlocuit cu Eric Dier dupa ce a resimtit o accidentare. Chiriches a avut o evolutie decenta, fara sa se remarce cu nimic deosebit.

Acest succes ii mentin pe cei de la Spurs in apropierea locurilor de Champions League. Ei au 20 de puncte, cu doua mai putin decat ocupanta locului patru, Manchester United, care a castigat fara probleme, sambata, 3-0 cu Hull City, pe ”Old Trafford”, Rooney si van Persie reusind doua goluri extraordinare.

De remarcat ar fi victoria lui Arsenal, 1-0, in deplasare, cu West Bromwich Albion, dupa doua infrangeri consecutive, si cea a lui Liverpool, cu acelasi scor, pe ”Anfield”, cu Stoke, ”cormoranii” venind dupa trei meciuri pierdute la rand in Premier League.