Baschetbalistii gorjeni, la mai putin de doua minute de victorie in fieful liderei neinvinse Steaua CSM Eximbank!

steaua-baschetCu un minut si 48 de secunde inaintea finalului meciului contand pentru etapa a opta din Liga Nationala masculina de baschet, Steaua CSM Eximbank si Energia Tg. Jiu se aflau la egalitate, 82-82. Dupa ce gorjenii au condus cu 82-74. Echipa gazda a intors rezultatul, 88-84 (50-49), pastrandu-si invincibilitatea.

Au castigat si urmatoarele clasate, CSU Asesoft Ploiesti, 87-77 (44-38) si BCM Universitatea Pitesti, 91-70 (43-33), pe teren propriu, cu U BT Cluj-Napoca.

Formatia bucuresteana are acelasi numar de puncte, 16, cu prahovenii si unul mai mult in fata argesenilor, dar cu un meci mai putin jucat. Etapa viitoare va avea loc derby-ul dintre reprezentantele Capitalei si Pitestiului.

O alta partida decisa in ultimele minute s-a desfasurat la Oradea, unde CSM a intrecut pe Gaz Metan Medias cu 82-73 (39-35). Cel mai clar succes l-a obtinut U BT Cluj-Napoca, 82-62 (38-23) cu Timba Timisoara. In ultimul joc al rundei, CSU Atlassib Sibiu, condusa cu 10 puncte, 43-53, la pauza, de BC Mures, a revenit in partea a doua, impunandu-se cu 91-78.