EXCLUSIV / Fair Play din partea lui Dan Alexa: „Chiar daca am avut un penalti clar, in minutele de prelungiri, rezultatul e just!”

alexaLiderul seriei a II-a din Liga 2, ACS Poli Timisoara, a remizat la Caransebes, scor 0-0, dar isi pastreaza avansul de patru puncte pe care il avea inaintea acestei etape a 15-a, dupa ce Fortuna Poiana Campina si Metalul Resita au remizat cu FC Olt, respectiv CSM Ramnicu Valcea. Tehnicianul timisorenilor, Dan Alexa a vorbit despre partida de la Caransebes, terminata cu scorul de 0-0, un rezultat just in opinia sa, chiar daca, in minutele de prelungiri, arbitrul de centru nu le-a acordat elevilor sai o lovitura de la 11 metri, perfect valabila.

A fost un meci nespectaculos, am dominat steril, nu am avut situatii foarte clare de gol. O echipa care s-a aparat foarte bine, terenul greu care ne-a ingreunat jocul. Cu toate astea, rezultatul este echitabil.

Am avut un penalti in minutul 90+3, a recunoscut si jucatorul Caransebesului, dar asta e, se putea intampla oricui … Un arbitru poate sa greseasca si intelegem, dar si noi trebuie sa fim intelesi. Suntem oameni si gresim cu totii, asa cum azi a gresit arbitrul de centru.

Cred ca adversarii se apara mult, aglomerat, iar noi nu mai avem solutii. Trebuie sa schimbam ceva, pentru ca toate echipele se aglomereaza si ne este din ce in ce mai greu.

Punctele de care imi pare cel mai rau au fost cele pe care le-am pierdut la Tarlungeni, apoi cu Valcea, pe teren propriu.

Suntem intr-un usor recul, dar nu din cauza oboselii. Toate echipele sunt impotriva noastra si fac orice sa ne puna in dificultate.

Sunt multe echipe care depind de autoritatile locale pentru ca nimeni nu mai investeste si atunci apar fel si fel de probleme. O sa ajungem sa avem din ce in ce mai putine echipe.”, a declarat Dan Alexa, in emisiunea „Fotbal la matineu”.