Andreea Chitu isi consolideaza locul 2 in clasamentul mondial al categoriei, dupa medalia de aur de la Jeju! Ungureanu, doar locul 5

andreea_chitu_natalia_KuziuAndreea Chitu a castigat, joi, medalia de aur la categoria 52 kg, la Grand Prix-ul de judo de la Jeju ( Coreea de Sud), competitie dotata cu premii in valoare totala de 100.000 de dolari.

Dupa un parcurs fara greseala, cu victorii la Sappho Coban din Germania, Lucile Duport din Franta si mongoleza Tsolmon Adiasambuu, Chitu a invins-o in finala prin ippon si pe japoneza Ai Shishime, cu o aruncare peste sold la jumatatea intalnirii.

Este al doilea Grand Prix pe care Andreea Chitu il castiga in 2014, dupa cel din Uzbekistan, la Tashkent, iar cu cele 300 de puncte obtinute isi consolideaza locul 2 in clasamentul mondial al categoriei, inaintea Grand Slam-ului de la Tokyo.

Dupa ce saptamana trecuta castigase Grand Prix-ul din China, Monica Ungureanu a fost invinsa la 48 kg. in meciul pentru medalia de bronz, de Bo Kyeong Kim din Coreea de Sud, incheind concursul pe locul 5. Medalia de aur i-a revenit frantuzoaicei Amandine Buchard, care a invins-o in finala pe Maryna Cherniak din Ucraina.

La 57 kg. Loredana Ohai a pierdut in recalificari la Ivelina Ilieva din Bulgaria si a terminat competitia pe locul 7, iar Corina Caprioriu a fost invinsa in primul meci de Stefanie Tremblay din Canada. intr-o finala franceza, locul intai a fost obtinut de lidera mondiala a categoriei Automne Pavia, care a trecut in ultimul act de Helene Receveaux.