REZULTATE / Penultima etapa din grupele UEFA Champions League. UPDATE – Hat-trick-uri pentru Aguero, Messi si Mandzukic, Liverpool face egal in Bulgaria

Liga-CampionilorMeciurile din Liga Campionilor au revenit dupa o pauza de trei saptamani, perioada in care s-a juca etapa a patra din preliminariile Euro 2016, dar si cateva amicale. Runda a fost deschisa de remiza Romei, pentru care a marcat din nou Totti, la Moscova, si de victoria lui Porto, in Belarus.

In meciurile de la ora 21:45, Lionel Messi a batut un nou record european, ajungand la 74 de goluri in cupele europene, dupa ce a marcat un hat-trick in victoria Barcelonei, cu 4-0, impotriva lui APOEL. Catalanii raman insa pe locul secund in grupa, intrucat PSG s-a impus cu 3-1 in fata lui Ajax.

Cel mai frumos meci al serei a avut loc la Manchester, acolo unde City a invins-o pe Bayern cu 3-2, dupa un hat-trick reusit de Kun Aguero. „Cetatenii” au deschis scorul dupa un penalty, in urma caruia Benatia a fost eliminat, dar, cu toate ca erau in 10 oameni, bavarezii au intors scorul pana la pauza. Finalul de meci i-a apartinut atacantului argentinian, care, profitand de erorile defensive ale germanilor, a adus victoria pentru campioana Angliei. City are nevoie de un succes la Roma, in ultimul meci, pentru a fi sigura de calificare.

Chelsea nu a avut mila fata de antrenorul cu care a castigat Liga Campionilor. Jucatorii lui Mourinho au inscris de cinci ori in poarta lui Schalke care e acum pregatita de Roberto di Matteo. Repriza a doua a celuilalt meci al grupei, cel dintre Sporting si Maribor, a inceput atunci cand majoritatea partidelor se incheiasera deja, deoarece nocturna stadionului din Lisabona s-a stins la pauza. Portughezii au reusit sa se impuna, dar nu trebuie sa piarda pe ”Stamford Bridge” pentru a fi siguri de prezenta in optimi.

Scorul serii de marti a fost realizat de catre Atletico Madrid. Finalista sezonului si-a asigurat calificarea in optimi, dupa ce a castigat cu scorul de 4-0 meciul cu Olympiacos, Mario Mandzukic reusind un hattrick. Juventus a castigat la Malmo in celalalt meci al grupei A si trebuie sa nu piarda, acasa, cu campioana Spaniei, pentru a merge mai departe.

Liverpool s-a facut din nou de ras dupa un 2-2, in meciul din Bulgaria, cu Ludogorets, dar pastreaza, in continuare, sanse destul de bune de calificare in fazele eliminatorii. Pentru asta le trebuie o victorie cu Basel, peste doua saptamani, elvetienii fiind rapusi in aceasta runda de reusita lui Cristiano Ronaldo.

In cel mai interesant meci al serii, Arsenal a invins-o pe Borussia Dortmund, cauzandu-le nemtilor prima infrangere europeana a sezonului. BVB isi poate asigura prima pozitie in grupa cu un egal in ultimul meci, cu Anderlecht, belgienii fiind siguri de locul de Europa League, dupa succesul cu Galatasaray.

Situatia in grupa C s-a complicat dupa ce Monaco a batut la Leverkusen si s-a apropiat la un punct de „aspirine”. Germanii merg insa mai departe pentru ca monegascii se intalnesc cei de la Zenit in ultima runda. Rusii au castigat azi cu Benfica, iar campioana Portugaliei este eliminata matematic.

Programul etapei a 5-a din grupele UEFA Champions League:

Marti, 25 noiembrie

Grupa E

FINAL / CSKA Moscova – AS Roma 1-1 (V. Berezutsky 90’+3 / Totti 43′)
FINAL / Manchester City – Bayern Munchen 3-2 (Aguero 22′-penalty, 85′, 90’+1 / X. Alonso 40′, Lewandowski 45′)

Clasament:
1. Bayern 5 4 0 1 13-4 12p (calificata)
2. Man City 5 1 2 2 7-8 5p
3. Roma 5 1 2 2 8-12 5p
4. CSKA 5 1 2 2 6-10 5p

Grupa F

FINAL /APOEL Nicosia – FC Barcelona 0-4 (Suarez 27′, Messi 38′, 58′, 87′)
FINAL /Paris Saint-Germain – Ajax Amsterdam 3-1 (Cavani 33′, 83′, Ibrahimovic 79′ / Klaassen 67′)

Clasament:
1. PSG 5 4 1 0 9-4 13p (calificata)
2. Barcelona 5 4 0 1 12-4 12p (calificata)
3. Ajax 5 0 2 3 4-10 2p
4. APOEL 5 0 1 4 1-8 1p

Grupa G

FINAL /Schalke 04 – Chelsea 0-5 (Terry 2′, Willian 29′, Kirchhoff 44′-autogol, Drogba 76′, Ramires 78′)
FINAL / Sporting Lisabona – NK Maribor 3-1 (C. Mane 10′, Nani 35′, Slimani 65′ / Jefferson 42′-autogol)

Clasament:
1. Chelsea 5 3 2 0 14-2 11p (calificata)
2. Sporting 5 2 1 2 11-9 7p
3. Schalke 5 1 2 2 8-14 5p
4. Maribor 5 0 3 2 4-12 3p

Grupa H

FINAL / BATE Borisov – FC Porto 0-3 (H. Herrera 56′, Martinez 65′, Tello 89′)
FINAL /Sahtior Donetk – Athletic Bilbao 0-1 (San Jose 68′)

Grupa A

FINAL / Atletico Madrid – Olympiacos 4-0 (R. Garcia 9′, Mandzukic 38′, 62′, 65′)
FINAL / Malmo – Juventus 0-2 (Llorente 49′, Tevez 88′)

Clasament:
1. Atletico 5 4 0 1 14-3 12p (calificata)
2. Juventus 5 3 0 2 7-4 9p
3. Olympiacos 5 2 0 3 6-11 6p
4. Malmo 5 1 0 4 2-11 3 p

Grupa B

FINAL / FC Basel – Real Madrid 0-1 (Ronaldo 35′)
FINAL / Ludogorets Razgrad – Liverpool 2-2 (Abalo 3′, Terziev 88’/ Lambert 8′, Henderson 37′)