Brasovenii castiga la scor si ataca podiumul Ligii Mol, ciucanii invinsi dupa prelungiri!

hochei-coronaDupa infrangerea din urma cu o zi, Corona Brasov a intrecut acasa pe Debrecen cu 7-1 (2-0, 3-0, 2-1) si s-a apropiat la sase puncte de ocupanta locului al treilea, formatia slovaca Nove Zamky. Lidera Dab Docler, la a doua infrangere consecutiva, 2-5 pe teren propriu, cu Nove Zamky, e aproape sa piarda suprematia, la care ravneste Miskolci Jegesmedvedek, aflata la trei lungimi.

Brasovenii au inregistrat cel mai mare scor al etapei a 19-a si au acumulat 34 de puncte. Golgeterul partidei a fost Saluga, 4. Ciucanii, clasati pe ultimul loc, se pot considera ghinionisti. Au condus cu 1-0, la incheierea primelor 20 de minute si cu 4-2, dupa a doua repriza. Au primit doua goluri in repriza a treia si au pierdut in prelungiri, prin golul reusit de Toth.

Corona va sustine un joc decisiv sambata, cu Nove Zamky, in arena proprie, slovacii urmand sa evolueze a doua zi pe terenul echipei HC Miercurea Ciuc.