Lewis Hamilton castiga la Abu Dhabi si devine campion mondial! Rosberg a terminat cursa pe 14

hamilton-world-champLewis Hamilton a redevenit campion mondial in Formula 1 dupa ce a castigat si ultima cursa a sezonului, cea de la Abu Dhabi. Britanicul nu a avut mari emotii in a castiga si al 11-lea Mare Premiu in acest sezon, dupa ce l-a depasit chiar la start pe principalul sau contracanditat, Nico Rosberg, iar apoi, coechipierul sau de la Mercedes a avut probleme cu monopsotul. Treptat, germanul a alunecat in ierarhia cursei si a incheiat pe locul a 14-lea, la un tur in urma colegului sau.

Ca o coincidenta, Hamilton a castigat aceast Mare Premiu chiar in fata lui Felipe Massa, de la Williams, cel cu care s-a luptat si pe care l-a invins atunci cand a castigat primul titlu de campion mondial, in 2008. Pe atunci, britanicul pilota pentru McLaren, in timp ce brazilianul era la Ferrari.

La ultima cursa pentru Scuderia Ferrari, Fernando Alonso s-a clasat pe locul noua, cu o pozitie mai sus decat celalalt pilot al echipei de la Maranello, Kimi Raikkonen.

Ce s-a intamplat in aceasta cursa:

Update – Final / Lewis Hamilton trece primul linia de sosire si castiga a 11-a cursa din acest sezon. Britanicul este din nou campion mondial.

Update – Turul 54 / Echipa ii cere lui Rosberg sa intre la boxe din cauza problemelor pe care le are masina sa, dar germanul prefera sa incheie cursa. A fost depasit cu un tur de Hamilton.

Update – Turul 51 / Rosberg e din ce in ce mai lent si iese din zona punctelor. A picat pana pe locul 12 si ar putea fi ajuns cu un tur de Hamilton pana la finalul cursei.

Update – Turul 48 / Massa e foarte rapid dupa iesirea de la boxe. A imbunatatit deja de cateva ori recordul pe un tur de circuit si se apropie de Hamilton.

Update – Turul 44 / Felipe Massa se opreste si el pentru a doua oara la standuri, iar Lewis Hamilton revine pe primul loc. Rosberg e pe locul 7.

Update – Turul 41 / Nico Rosberg se plange ca are probleme tot mai mari cu masina. In acest moment, doar incepatorul Will Stevens, de la Caterham, este mai lent decat pilotul german care a fost depasit si de Jenson Button.

Update – Turul 39 / Hamilton, Rosberg si Bottas au oprit la boxe pentru a doua oara. In acest moment, cursa este condusa de Felipe Massa, urmat de liderul clasamentului general, in timp ce Nico Rosberg e abia pe locul 7.

Update – Turul 33 / Rosberg continua sa piarda timp. Germanul a fost depasit si de celalalt monopost Williams, cel pilotat de Valtteri Bottas.

Update – Turul 30 / Cel mai frumos duel al cursei a fost cel pentru locul 10. Fernando Alonso si Jenson Button s-au depasit reciproc de mai multe ori. Castig de cauza a avut spaniolul de la Ferrari.

Update – Turul 28 / Pastor Maldonado abandoneaza, avand probleme la motor. Venezueleanul si-a lasat masina in afara circuitului, in flacari.

Update – Turul 27 / Nico Rosberg a pierdut mult timp fata de Hamilton si tocmai a fost depasit si de Felipe Massa. Germanul are probleme la sistemul KERS.

Update – Turul 20 / Lucrurile s-au stabilizat dupa ce toti pilotii din fata au intrat pe prima dat la boxe. Hamilton continua sa conduca, urmat de Rosberg. Ecartul dintre cei doi e de doua secunde si jumatate.

Update – Turul 1 / Start excelent pentru Hamilton! A trecut pe primul loc, la 1.24 secunde fata de Rosberg. Massa este pe trei, dar pierde teren in fata germanului.

Califcari

nico-rosberg-q-abu-dhabiNico Rosberg a incheiat calificarile Marelui Premiu al Emiratului Abu Dhabi cu cel mai bun timp si va pleca maine din pole position in cursa care va decide campionul mondial din acest an. Alaturi de el, din prima linie a grilei, va pleca insa si rivalul direct, coechipierul sau de la Mercedes, Lewis Hamilton, cel care conduce clasamentul general. Chiar daca Hamilton a fost mai rapid decat Rosberg in primele doua parti ale calificarilor, germanul si-a batut coechipierul cu aproape patru zecimi in Q3.

Avansul britanicului fata de german, inaintea ultimelor 55 de tururi ale sezonului, este de 17 puncte. Chiar daca punctele obtinute de piloti in aceasta cursa vor fi dublate, in cazul in care Hamilton va termina pe pozitia secunda, lui Rosberg nu i-ar fi suficienta victoria pentru a deveni campion mondial.

Linia a doua a fost acaparata de masinile Williams prin Valtteri Bottas si Felipe Massa, in timp ce pilotii Red Bull, Daniel Ricciardo si Sebastian Vettel vor pleca de pe pozitiile cinci si, respectiv, sase. Cei de la Ferrari au dezamagit si in aceasta zi. Kimi Raikkonen si Fernando Alonso vor pleca, in aceasta ordine, de pe linia a cincea a grilei.

Q1 107% Time 1:48.291

Romain Grosjean va pleca ultimul, el avand o penalizare de 20 de pozitii pe grila de start.