Lacramioara Perijoc invinsa de arbitri, in sferturile Mondialelor de box din Coreea de Sud!

lacramioara-perijocDoua pugiliste din tara noastra au evoluat sambata seara in sferturile de finala ale Campionatelor Mondiale de senioare, care se desfasoara in Coreea de Sud, la Jeju. Daca Simona Sitar a pierdut la puncte, in urma unor decizii unanime ale arbitrilor judecatori, Lacramioara Perijoc a fost furata efectiv, dupa cum aflat de la fata locului.

Perijoc a avut-o ca adversara la categoria 57 kilograme pe italianca Alessia Mesano, de care a fost invinsa la puncte, 1-2, ca si in urma cu cateva luni la intrecerile continentale de la Bucuresti, in aceeasi faza. O decizie contestata imedait dupa meci de antrenorul Adrian Lacatus.

Coincidenta nefericita pentru boxerita din Suceava, care-l pierduse acum doi ani pe antrenorul Doru Iftime, trecut in lumea dreptilor dupa un infarct. Acum a fost o decizie halucinanta: un arbitru i-a acordat victoria, 38-37, iar ceilalti doi, care indicasera scor egal, 38-38, au preferat-o pe sportiva din Italia! Tara care va avea trei reprezentante in semifinalele programate duminica, la fel ca Rusia.

Sitar a fost invinsa de britanica Sandy Ryan la 64, cu 0-3 (34-40, 36-40, 33-40).