EXCLUSIV / Constantin Zotta: ”Eu zic ca am facut un meci defensiv bun, dar nu a fost suficient pentru ca am luat doua goluri pe doua greseli de copii”

zottaFC Brasov a fost invinsa, sambata seara, in ”Ghencea”, de catre Steaua, cu scorul de 2-0, dupa doua goluri marcate in repriza a doua de catre Adi Popa si Chipciu. Directorul general al ”Steagului”, Constantin Zotta, a declarat la Sport Total FM, ca relaxarea jucatorilor la pauza meciului a cauzat acest esec.

Sigur ca am vrut mai mult. Ne-am si pregatit in consecinta, dar relaxarea prea mare din timpul pauzei, ne-a facut sa incepem repriza a doua cu 1-0 pentru Steaua. Eu cred ca a fost un moment de relaxare care ne-a constat. Daca mergi in Ghencea si primesti cu usurinta gol si iti creezi foarte putine ocazii, este aproape imposibil sa obtii punct sau puncte. Eu zic ca am facut un meci defensiv bun, dar nu a fost suficient pentru ca am luat doua goluri pe doua greseli de copii. Mai avem doua etape pana la sfarsitul turului si sper sa castigam cat mai multe puncte.

Am luat cu usurinta cele doua goluri, iar cel mai mult ma doare ca am luat primul gol cu o lejeritate fantastica. Eu ii felicit pe jucatori pentru ca au muncit. Evolutia lor este in crestere fata de ultimul meci de acasa, cel cu Pandurii. Eu spun ca suntem in grafic daca vom castiga in ultimele doua meciuri minin patru puncte.

Nu cred ca jucatorii se gandesc la bani atunci cand intra pe teren. Vom rezolva aceste probleme chiar daca nu este usor, asa cum nu este usor pentru nicio echipa.

Cei de la Viitorul au un joc foarte bun, cu niste tineri jucatori de mare valoare, de mare perspectiva. Stim ca nu este usor, cu atat mai mult cu cat este echipa cea mai apropiata de noi in clasament.

N-as putea spune ca sunt sase echipe mai slabe decat noi. V-as putea spune 2-3 care au sanse mari sa retrogradeze. Celelalte se vor lupta cu sanse mari pentru evitarea retrogradarii. Cred ca toate echipele de la locul 7 sau 8 lupta pentru evitarea retrogradarii”, a spus Zotta in emisiunea ”Liga de weekend”.