Cupa Davis / UPDATE – Roger Federer il bate pe Gasquet si aduce punctul decisiv pentru Elvetia! Prima salatiera pentru fostul lider mondial

Cupa-Davis

Elvetia a castigat editia 2014 a Cupei Davis dupa ce a castigat trei din primele patru meciuri ale finalei cu Franta. Daca dupa prima zi a intalnirii de la Lille scorul era egal, Roger Federer si Stan Wawrinka si-au readus echipa in avantaj in urma meciului de dublu. In primul meci de simplu al ultimei zile, Federer a obtinut si punctul decisiv, invingandu-l lejer pe Richard Gasquet, cu 6-4 6-2 6-2, si castigand prima sa salatiera de argint din cariera.

UPDATE / Roger Federer isi face serviciul si il invinge pe Richard Gasquet cu 6-4 6-2 6-2. Elvetia conduce pe Franta cu 3-1 si are asigurata victoria in acest an in Cupa Davis.

UPDATE / Fostul lider mondial reuseste inca un break. Are 5-2 si va servi pentru a aduce salatiera de argint Elvetiei!

UPDATE / Roger Federer reuseste break-ul si in setul al treilea. Elvetianul conduce cu 6-4 6-2 4-2.

UPDATE / Federer si-a adjudecat setul secund cu 6-2. In cel de-al treilea, cei doi merg cap la cap pana acum. 2-2.

UPDATE / Un inceput de set secund excelent pentru elvetian, care face un nou break!

UPDATE / Primul set este adjudecat de elvetieni, dupa 6-4 in favoarea lui Federer!

UPDATE / Gasquet – Federer 2-4, in primul set. Elvetianul obtine primul break al meciului!

UPDATE / Capitanul nejucator al Frantei, Arnaud Clement, l-a inlocuit pe Jo-Wilfried Tsonga, cel care s-a predat vineri, in primul meci de simplu. Astfel, contra lui Roger Federer, va evolua Richard Gasquet, in primul meci al zilei.

Franta are nevoie victorii in ambeleme meciuri de azi pentru a castiga competitia.

Elvetia conduce Franta cu 2-1 in finala Cupei Davis, dupa ce, sambata, Wawrinka si Federer au trecut de Benneteau si Gasquet cu 6-3, 7-5, 6-4. Elvetienii au nevoie de o singura victorie pentru a cuceri in premiera Cupa Davis.