Trei pugiliste din tara noastra continua la Mondialele din Coreea de Sud!

box-femininDintre cele opt romance aflate la Mondialele de box de la Jeju-Coreea de Sud, trei au ramas in cursa pentru medalii. Competitia se anunta extrem de puternica, pugilistele care au parasit competitia fiind invinse de sportive ce si-au demonstrat valoarea. Chiar daca unele sunt destul de tinere.

Steluta Duta, marea noastra sperante la titlul suprem al categoriei 48 kilograme, a obtinut sufragiile arbitrilor la incheierea meciului inaugural cu suedeza Elin Ronnlund, declarand-o invingatoare cu 3 0 ( 40-34, 40-36, 40-36). Dupa care a trecut cu 2-0 de chinezoaica Xu Shiki, un arbitru preferand un scor egal. Tripla medaliata cu bronz mondial va incrucisa
manusile in sferturi cu Nazim Kizaibai-Kazahstan, castigatoarea asigurandu-si cel mai putin stralucitor trofeu. Pe care va incerca sa-l schimbe in ultimele doua dispute. Lacramioara Perijoc-57 s-a impus prin KO in ultima repriza in fata Matahei Ntabheleng din Lesotho si o va intalni in optimi pe indianca Basumathari Pwilao. Calificata direct in optimi, dupa neprezentarea danezei Jensen Skov, Simona Sitar-64 va evolua impotriva americancei Destiny Chearino. Desi reusise cel mai clar succes in partida de debut 3-0 (40-34, 40-36, 40-35) in confruntarea cu Garcia Chen-Guana, Claudia Nechita a dat apoi peste puternica turcoaica Ayse Tas, in fata careia a cedat prin KO tehnic in ultima repriza.

Au pierdut dupa primul tur Melinda Pantis-51 (la kazaha Merjen Sangulieva), Cristiana Stancu-69 (la numarul 10 mondial, irlandeza Clare Grace), Florina Radu-81 (cu rusoaica Svetlana Kosova) si Luminita Turcin+81 (cu kazaha Lazat Kungeibaeva).