Perijoc si Sitar, calificate in sferturile Mondialelor din Coreea de Sud! Duta rateaza prezenta in semifinale

box-femininLacramioara Perijoc si Simona Sitar au ramas singurele pugiliste din tara noastra angrenate in cursa pentru medaliile Mondialelor de la Jeju-Coreea de Sud. Steluta Duta a fost invinsa in sferturile de finala, parasind in lacrimi competitia.

Perijoc, care boxeaza la categoria 57 kilograme, nu s-a speriat de renumele scolii indiene de box, reusind s-o invinga prin KO tehnic in ultima repriza pe Basumathari Pwilao. Pentru a-si asigura macar bronzul trebuie sa treaca in sferturi de italianca Alessia Mezano. A urmat in ring Sitar, la 64 kilograme, adversara ei, Destiny Chearino, venind dintr-o alta tara cu traditie in arta
pugilatului, SUA. Care avea sa se dovedeasca mai putin combativa decat se astepta. Dupa trei reprize dominate de reprezentanta noastra, decizia arbitrilor a fost unanima, 3-0 in favoarea romancei. Care va boxa in sferturi cu britanica Sandy Ryan. Ca si Sitar, vizeaza victoria, care i-ar aduce prima medalie mondiala a carierei.

Din pacate, Steluta Duta-48 a pierdut la puncte, decizie 3-0 in fata puternicei kazahe Nazim Kizaibai si va urmari din tribuna evolutiile colegelor ei.