Doi pugilisti in ultimul act, dupa prima gala semifinala a Centurii de Aur

centura-de-aurRazvan Andreiana-categoria 57 kilograme si Marian Pita-69 au castigat meciurile din prima gala semifinala a editiei cu numarul 39 a Centurii de Aur, gazduita de sala din Chiajna. Ei vor boxa sambata pentru medaliile de aur sau argint.

Pugilistul legitimat la clubul Dinamo, medaliat cu bronz la Europene, l-a intrecut la puncte, decizie 3-0, pe britanicul naturalizat Oais Ashfaq. La capatul a noua minute, in care a dominat finalurile celor trei reprize. Victorie importanta in fata unui adversar, care are in palmares un argint la Jocurile Olimpice ale Tineretului. In finala va incrucisa manusile cu Iuri Sestak din Ucraina, care l-a invins cu 3-0 pe Dimitri Galagot-Republica Moldova.

Mai tanarul brailean l-a intalnit pe rusul Iagub Nuriev, care i-a pus serioase probleme, mai ales in repriza a doua, pe care avea s-o castige. Pita a evoluat mult mai decis in ultimele trei minute, impunandu-se la puncte, 2-1. Pentru a-si adjudeca in premiera Centura va trebui sa treaca in ultimul act de ucraineanul Iaroslav Samofalov, care a dispus cu 3-0 de britanicul Joshua Kelly.

Delegatia Ucrainei mai are un sportiv calificat in finala, Valeri Harlamov (3-0 cu rusul Mxim Timofeev, la 75). Vor mai evolua in aceeasi faza Dimitri Galagot-Republica Moldova (3-0 cu Volodimir Matviiciuk-Ucraina) si Grigori Lizunenko-Rusia (acelasi scor cu Vatasz Andras-Ungaria) in limitele categoriei 64 kilograme.