EXCLUSIV / Daniel Isaila: „Pentru mine nu conteaza varsta unui jucator, ci cat de in forma e, iar Sanmartean nu m-a dezamagit”

gol-romania-cu-danemarcaRomania a invins Danemarca, scor 2-0, intr-un amical disputat marti seara pe Arena Nationala. Daca in partida cu Irlanda de Nord, ultima oficiala din acest an, Sanmartean a fost vioara intai, in fata danezilor mijlocasul Stelei nu s-a mai ridicat la acelasi nivel, astfel ca a Iordanescu l-a schimbat la pauza. O mutare excelenta, pentru ca in niciun sfert de ora „tricolorii” au marcat doua goluri, la primul contribuind decisiv Chipciu, cel care i-a luat locul lui Sanmartean.

„Intotdeauna este loc de mai bine, acum am si urcat in clasament … Victoriile iti dau incredere. Am intalnit un adversar valoros, dar am jucat foarte bine din punct de vedere tactic. Stiam ca danezii practica un joc de posesie foarte bun. In ultimele 5-6 jocuri au intalnit echipe puternice si le-a dominat la capitolul posesie. Si ieri au dominat la acest capitol. Noi ne-am inchis foarte bine, am blocat culoarele. In prima repriza am suferit putin. In a doua repriza a fost cu totul altceva. Am inscirs doua goluri si am ratat alte doua situatii de singur cu portarul.

Lucian are si el o varsta, s-au acumulat si la el foarte multe meciuri. Nu am vrut sa riscam o accidentare in cazul lui. Pentru mine, la un jucator nu ma uit la varsta, trebuie sa vad ce arata in teren si cat poate. Oricum, a jucat fara sa se antreneze normal cu o zi inainte de meci.

Legat de Keseru, nu stiu ce se va intampla cand va reveni Marica, asta sa fie problema noastra. Ne dorim sa avem cat mai multe nume de valoare din care sa alegem pentru viitor.

Acum, noi o sa fim mai mult cu munca de birou, o sa urmarim evolutia jucatorilor care sunt in atentia noastra in campionatul intern si extern. O sa mergem la meciuri, poate si la antrenamente, sa ne facem o baza de date. Inca nu stim cum va arata programul pentru inceputul anului viitor.”, a declarat Daniel Isaila, unul dintre antrenorii secunzi ai nationalei de fotbal a Romaniei.