Echipele din Cluj si Oradea fara victorie dupa trei meciuri in Eurochallenge!

baschetDesi au evoluat in fata propriilor suporteri in a treia etapa din Erochallenge la baschet masculin CSM Oradea si U BT Cluj- Napoca au fost invinse din nou, ramanand fara victorie.

Formatia bihoreana a pierdut cu 69-77 (37-32) in fata formatiei turce Sport Club Tofas, in grupa D, o partida pe care a dominat-o in primele 20 de minute. Perioada in care a avut, la un moment dat, un avans de 20 de puncte, 33-13. Pe care nu l-a mai putut gestiona in a doua repriza, cand a fost egalata si depasita. Cu toate eforturile americanilor Hatten si Dillon, autori a 19, respectiv 12 puncte. Cosgeterul intalnirii a fost conationalul acestora, Woods, 23.

Teamul clujean, antrenat de Marcel Tenter si Dorin Pintea, a fost intrecut la noua puncte, 64 73 (39-26) de Magnoft Atomeromu-Ungaria intr-o partida contand pentru grupa F. Datorita prestatiei lamentabile din sferturile 3 si 4, incheiate cu scorurile 10-22 si 15-25. Hargrove, 16 si Baciu, 10 au avut cele mai multe reusite pentru formatia gazda, de la invingatori remarcandu-se Dugat, 15. Miercuri va avea loc meciul Energia Tg. Jiu-Lukoil Academic Sofia, in grupa B.

Returul se va disputa peste doua saptamani.