Norvegianul Carlsen a revenit la conducerea meciului, dupa o noua victorie! Partida maraton in runda a saptea

Magnus-CarlsenMagnus Carlsen, campionul in exercitiu, il conduce cu scorul de 4-3 pe indianul Viswanathan Anand, in meciul pentru titlul suprem la sah, care are loc la Soci (Rusia), in cadrul Centrului media construit special pentru Jocurile Olimpice de iarna desfasurate in perioada 7-23 februarie 2014.

Dupa a doua zi de pauza, joi (13 noiembrie), meciul pentru titlul mondial s-a reluat vineri cu o remiza, la mutarea 39, urmata de o noua victorie a campionului mondial in exercitiu, norvegianul Carlsen, dupa 38 de mutari, trecand din nou la conducere.

A urmat o noua zi de pauza, duminica, dupa care, in partida a saptea a fost consemnata o noua remiza. A fost o partida maraton cu 122 de mutari, in care s-a jucat apararea berlineza. Marti, 17 noiembrie, urmeaza o noua runda, dupa care o noua zi de pauza.

Datele de odihna care vor urma sunt prevazute pentru 19, 22, 24 si 26 noiembrie.

Conform regulamentului, castigator va fi cel care acumuleaza primul 6,5 puncte. Dupa 12 runde, daca sunt necesare, partidele de sah rapid pentru departajare vor avea loc la data de 27 noiembrie. Ceremonia de inchidere este prevazuta pentru 28 noiembrie 2014.

Meciurile au loc în cadrul Centrului media construit special pentru Jocurile Olimpice de iarna de la Soci, desfasurate în perioada 7-23 februarie 2014.

Etichetat cu: , , , , , , , ,