Infrangere cu Grecia, la debutul noii editii a Ligii Mondiale de polo!

romania-poloNationala de polo a tarii noastre, cu o garnitura intinerita, a debutat cu stangul in noua editie a Ligii Mondiale, 8-15 (1-4, 3-4, 1-1, 3-6) cu Grecia, in bazinul din Pireu.

O incercare nereusita a antrenorului Dejan Stanoevic, care a renuntat temporar la titularii mai varstnici Dragos Stoenescu, Andrei Busila sau Nicolae Diaconu.

Principalul marcator al echipei Romaniei a fost Tiberiu Negrean, care a inscris primul gol, din lovitura de la 5 metri, reducand scorul la 1-3, punctand apoi de alte doua ori in sferturile 2 si 4. O evolutie buna au mai avut Mihnea Gheorghe, doua goluri si capitanul echipei, Cosmin Radu, care a punctat o data in sfertul al doilea. Golgeterul partidei a fost grecul Vlachopulos, 4.

Urmatorul joc va avea loc in ziua de 10 decembrie, la Miskolc, cu Ungaria.

Din grupa noastra mai fac parte Ungaria si Slovacia.