REZULTATE / Etapa a patra a preliminariilor Euro 2016. Bombele rundei: Victorii pentru Feroe si Liechtenstein, egal pentru San Marino

Euro-2016Preliminariile Euro 2016 revin pentru ultima etapa a anului 2014. Runda a debutat, vineri, cu meciurile din grupele D, F si I. Unul dintre cele mai interesante meciuri ale zilei a fost chiar Romania – Irlanda de Nord, castigat de ”tricolori”, prin dubla lui Paul Papp.

Bomba serii de vineri a fost detonata la Atena, unde Grecia a fost invinsa de Insulele Feroe. Polonia a trecut fara probleme de Georgia cu 4-0, iar Germania a trecut de Girbaltar cu acelasi scor. Portugalia a castigat la limita cu Armenia, in timp ce Ungaria castiga acasa cu Finlanda.

Sambata, Spania si Anglia si-au respectat statutul de favorit si s-au impus in meciurile cu Belarus si, respectiv Slovenia. Surprizele serii au fost realizate de catre San Marino, egal acasa cu Estonia, dupa o serie de 61 de infrangeri consecutive, si de Lichtenstein, care a obtinut prima victorie in deplasare in ultimii zece ani, 1-0 in Moldova.

Duminica, Olanda i-a administrat Letoniei un 6-0, in timp ce Cipru a castigat cu 5-0 cu Andorra. Derby-ul acestei etape, Italia-Croatia, s-a incheiat egal, 1-1. Trebuie spus insa, ca meciul de pe San Siro a fost intrerupt din cauza incidentelor provocate de catre fani ex-iugoslavi care au aruncat cu torte in teren si s-au batut cu fortele de ordine.

Preliminarii Euro 2016, etapa a 4-a. Programul complet:

Vineri, 14 noiembrie:

Grupa D:
Georgia – Polonia 0-4
Germania – Gibraltar 4-0
Scotia – Irlanda 1-0

Clasament:
1. Polonia 4 3 1 0 15-2 10 puncte
2. Germania 4 2 1 1 7-4 7
3. Scotia 4 2 1 1 5-4 7
4. Irlanda 4 2 1 1 10-3 7
5. Georgia 4 1 0 3 4-7 3
6. Gibraltar 4 0 0 4 0-21 0

Grupa F:
Grecia – Insulele Feroe 0-1
Ungaria – Finlanda 1-0
Romania – Irlanda de Nord 2-0

Clasament:
1. Romania 4 3 1 0 6-1 10 puncte
2. Irlanda de Nord 4 3 0 1 6-3 9
3. Ungaria 4 2 1 1 4-3 7
4. Finlanda 4 1 1 2 4-5 4
5. Insulele Feroe 4 1 0 3 2-6 3
6. Grecia 4 0 1 3 1-5 1

Grupa I:
Portugalia – Armenia 1-0
Serbia – Danemarca 1-3

Clasament:
1. Danemarca 4 2 1 1 6-4 7 puncte
2. Portugalia 3 2 0 1 2-1 6
3. Albania 2 1 1 0 4
4. Serbia 2 0 1 1 2-4 1
5. Armenia 3 0 1 2 2-4 1

Sambata, 15 noiembrie:

Grupa C:
Luxemburg – Ucraina 0-3
Spania – Belarus 3-0
Macedonia – Slovacia 0-2

Clasament:
1. Slovacia 4 4 0 0 8-2 12 puncte
2. Spania 4 3 0 1 13-3 9
3. Ucraina 4 3 0 1 6-1 9
4. Macedonia 4 1 0 3 4-10 3
5. Belarus 4 0 1 3 2-9 1
6. Luxemburg 4 0 1 3 3-11 1

Grupa E:
Anglia – Slovenia 3-1
San Marino – Estonia 0-0
Elvetia – Lituania 4-0

Clasament:
1. Anglia 4 4 0 0 11-1 12 puncte
2. Elveția 4 2 0 2 8-3 6
3. Slovenia 4 2 0 2 4-4 6
4. Lituania 4 2 0 2 3-6 6
5. Estonia 4 1 1 2 1-2 4
6. San Marino 4 0 1 3 0-11 1

Grupa G:
Austria – Rusia 1-0
Moldova – Liechtenstein 0-1
Muntenegru – Suedia 1-1

Clasament:
1. Austria 4 3 1 0 5-2 10 puncte
2. Suedia 4 1 3 0 5-3 6
3. Rusia 4 1 2 1 6-3 5
4. Muntenegru 4 1 2 1 3-2 5
5. Liechtenstein 4 1 1 2 1-6 4
6. R. Moldova 4 0 1 3 2-6 1

Duminica, 16 noiembrie:

Grupa A:
Olanda – Letonia 6-0
Cehia – Islanda 2-1
Turcia – Kazakhstan 3-1

Clasament:
1. Cehia 4 4 0 0 10-5 12 puncte
2. Islanda 4 3 0 1 9-2 9
3. Olanda 4 2 0 2 10-5 6
4. Turcia 4 1 1 2 5-7 4
5. Letonia 4 0 2 2 1-10 2
6. Kazakhstan 4 0 1 3 4-10 1

Grupa B:
Belgia – Tara Galilor 0-0
Cipru – Andorra 5-0
Israel – Bosnia Herzegovina 3-0

Clasament:
1. Israel 3 3 0 0 9-2 9 puncte
2. Tara Galilor 4 2 2 0 4-2 8
3. Cipru 4 2 0 2 9-5 6
4. Belgia 3 1 2 0 7-1 5
5. Bosnia si Hertegovina 4 0 2 2 2-6 2
6. Andorra 4 0 0 4 2-17 0

Grupa H:
Azerbaidjan – Norvegia 0-1
Bulgaria – Malta 1-1
Italia – Croatia 1-1

Clasament:
1. Croatia 4 3 1 0 10-1 10 puncte
2. Italia 4 3 1 0 6-2 10
3. Norvegia 4 3 0 1 6-3 9
4. Bulgaria 4 1 1 2 4-5 4
5. Malta 4 0 1 3 1-7 1
6. Azerbaidjan 4 0 0 4 2-11 0

Etichetat cu: , , , ,
Postat în Preliminarii

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj331515
2FCSB321521
3CS U Craiova321512
4FC Botosani25156
5Astra Giurgiu24157
6FC Viitorul23155
7Dinamo Bucuresti21156
8FC Voluntari1915-2
9CSM Poli Iasi1815-4
10ACS Poli Timisoara1815-12
11Concordia Chiajna1715-1
12OSK Sf Gheorghe1115-15
13Gaz Metan Medias915-20
14Juventus Bucuresti715-18