Liga MOL / Noi infrangeri ale echipelor romanesti, in deplasare!

hochei-Liga-MolASC Corona Brasov si SC Csicszereda au pierdut ultimele doua meciuri jucate pe terenurile adversarelor in Liga MOL. Echipa din orasul de langa Tampa se poate spune ca a avut ghinion, fiind invinsa dupa prelungiri in ambele partide.

In primul joc a pierdut cu 2-3 (1-1, 0-1, 1-0, 0-0)) in fieful ocupantei locului secund, Miskolci Jegesmedvedek, primind ultimul gol in urma loviturilor de departajare. A doua zi a fost intrecuta de teamul de pe locul 5, Debrecen, scor 3-4, dupa ce a condus la finele primei reprize cu 3-1. Brasovenii se afla pe locul 4, cu 28 de puncte, dupa 16 meciuri, fiind devansati de Dab Docler, 44, Miskolci Jegesmedvdek, 34, ambele cu un joc im plus si de slovacii de la Novy Zamky, 31, cu acelasi numar de partide.

Echipa din capitala harghiteana a fost intrecuta de Dab Docler cu 3-4 (1-2, 1-0, 2-1) si de Ujpesti TE, 2-4 (2-1, 0-2, 0-1). Ciucanii ocupa ultima pozitie a ierarhiei, cu 10 puncte, din 16 jocuri. Corona va evolua marti, la Dab Docler si sambata, acasa,  la Ujpesti TE, iar Csikszereda, in propriul fief, cu Debrecen, in aceeasi zi.