HCM Baia Mare castiga la Lublin mai usor decat pe propriul teren!

baia-mareDupa ce castigase acasa cu 30-25 in fata echipei poloneze MKS Selgros Lublin, in grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin, formatia antrenata de Costel Buceschi s-a impus si pe terenul adversarei. De data asta, la o diferenta de sase goluri, 28-22 (10-10).

Prima repriza a fost echilibrata, jucatoarele noastre egaland scorul in cateva randuri. In partea a doua a jocului, din minutul 38, cand tabela de marcaj indica 15-11 in favoarea baimarencelor, initiativa a trecut de partea campioanei Romaniei. Care au condus in doua randuri la opt lungimi, 25-17 si 27-19, incheind cu scorul de 28-22.

S-a remarcat portarul Paula Ungureanu, cu un procentaj de aproape 40% al mingilor aparate, alaturi de Valentina Ardean Elisei, autoare a cinci goluri, Alexandra do Nascimento, cinci si Eliza Buceschi, patru.

Revenirea la echipa a Adrianei Nechita si Alexandrei do Nascimento s-a observat in evolutia de ansamblu a formatiei noastre. Care a trecut pe locul secund al grupei, cu patru puncte, devansand-o pe Metz Handball, trei, care a pierdut pe teren propriu, 25-26, in fata liderei Larvik HK, cu sase secunde inaintea incheierii partidei. Polonezele au tot trei puncte si vor juca ultimul meci in fieful norvegiencelor. HCM Baia Mare va evolua in fata propriilor suporteri vineri seara, impotriva campioanei Frantei, avand nevoie de un rezultat egal pentru a incheia pe aceeasi pozitie, calificandu-se in Main Round.