UPDATE / Federer s-a retras inaintea finalei cu Djokovic de la Turneul Campionilor

Nole-si-RogerRoger Federer a declarat forfait cu mai putin de o ora inainte de startul finalei Turneului Campionilor, pe care trebuia sa o joace impotriva lui Novak Djokovic. Astfel, sarbul castiga pentru al treilea an consecutiv ATP World Tour Finals.

Elvetianul a declarat ca nu se simte capabil sa dispute acest meci, el acuzand probleme la spate. Vestea buna pentru el este aceea ca s-ar putea reface pentru finala Cupei Davis, care va avea loc saptamana viitoare si in care se vor intalni Elvetia si Franta.

In locul acestei finale vom avea un meci demonstrativ, de un set care se va incheia la opt, intre Novak Djokovic si Andy Murray. Scotianul va ramane pe teren si dupa pentru un alt demonstrativ, unul de dublu, in care il va avea partener pe John McEnroe. De partea cealalta a fileului se vor afla Tim Henman si Pat Cash.

Novak Djokovic si Roger Federer ar fi trebuit sa se intalneasca pentru a doua oara in finala Turneului Campionilor, dupa editia din urma cu doi ani, cand sarbul a castigat in doua seturi extrem de echilibrate. Ar fi fost al 37-lea meci direct intre cei buni jucatori ai momentului. Palmaresul ii favorabil elvetianului, cu 19 victorii. De cinci ori s-au duelat cei doi in 2014. Federer a castigat trei partide, insa Djokovic s-a impus in cea mai importanta intalnire, finala de la Wimbledon.

Dupa ce Novak Djokovic l-a invins pe Kei Nishikori si s-a calificat in finala Turneului Campionilor de la Londra, Roger Federer a trecut de compatriotul sau, Stanislas Wawrinka, scor 4-6, 7-5, 7-6(6), urmand sa-l infrunte pe sarb in ultimul act al competitiei.

Djokovic s-a impus in fata japonezului Nisikori cu 6-1, 3-6, 6-0, dupa o ora si 30 de minute si va incearca in aceasta seara sa obtina al treilea titlu consecutiv la Turneul campionilor. Sarbul, actualul lider mondial, a mai obtinut titlul si in 2008.

Mult mai tensionata a fost semifinala elvetiana, un meci care a durat aproape trei ore. Wawrinka a avut patru mingi de meci, primele trei la scorul 5-3, in setul decisiv, scor pe care Federer l-a intors, ducand meciul in tie-break. Apoi, Stan a mai avut o minge de meci si aici, insa in final victoria i-a apartinut lui Federer, care va lupta in finala pentru al saptelea sau titlu la Turneul Campionilor.