FINAL / Romania – Irlanda de Nord 2-0. Seara fantastica pentru Papp la revenirea lui Anghel Iordanescu pe banca tehnica

Romania-Irlanda-de-Nord-bunVineri seara, in ultimul meci oficial din acest an, Romaniaa reusit o victorie mare, la revenirea lui Anghel Iordanescu pe banca. Dupa o prima repriza incheiata fara gol, tricolorii au reusit sa gaseasca poarta nord-irlandezilor in minutul 73, cand Paul Papp a reluat violent centrarea venita de la Rat. Tot fundasul Stelei a adus linistea in tabara noastra, reusind sa trimita in poarta centrarea perfecta a lui Sanmartean. Romania a preluat sefia grupei F si are usile larg deschise pentru Europeanul din 2016, fiind in pole-position pentru o calificare directa.

Echipe de start:

ROMANIA: Tatarusanu – Papp, Chiriches, Grigore, Rat – Pintilii, Sanmartean – Torje, Chipciu, Tanase – Stancu
Antrenor: Anghel Iordanescu.

IRLANDA DE NORD: Carroll – McLaughlin, McAuley (cpt.), Hughes, McGivern – McGinn, Norwood, Baird, Evans, Brunt – Lafferty
Antrenor: Michael O’Neill.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,