Murray il invinge pe Raonic si are nevoie de un succes in fata lui Federer pentru a ajunge in semifinalele Turneului Campionilor! Perechea Dodig/Melo a ajuns deja in penultimul act la dublu

murrayIn cel de-al doilea meci al grupei A, Andy Murray a trecut, aseara, de canadianul Milos Raonic. Britanicul era obligat sa castige pentru a mai spera la calificarea in semifinale.

Partida a inceput echilibrat, insa favoritul gazdelor a facut break-ul la 3-2 pentru a inchide primul set cu 6-3. Cei doi jucatori au mers cap la cap in cel de-al doilea, iar Murray a facut break-ul la 5-5 si a inchis mansa secunda si meciul cu 7-5. Britanicul are nevoie de victorie in ultimul meci in fata lui Roger Federer pentru a merge mai departe, in timp ce canadianul este deja eliminat.

In proba de dublu, perechea formata din Ivan Dodig si Marcelo Melo a castigat intalnirea cu spaniolii Marcel Granollers si Marc Lopez. Dodig si Melo au condus in primul set cu 4-1, insa iberici au reusit sa revina si sa impinga disputa in tie-break, unde au pierdut insa cu 7-2.

Setul secund a fost la fel de echilibrat ajungandu-se din nou in tie-break. Dodig si Melo au ratat 4 mingi de meci, insa au convertit-o pe a cincea punand capat meciului dupa doua ore de joc. Cei doi si-au asigurat astfel calificarea in semifinale din grupa A.