Infrangeri pe linie ale echipelor romanesti in Eurochallenge!

ubtEtapa a doua din noua editie a Eurochallenge n-a fost favorabila celor trei echipe masculine romanesti, care au pierdut pe linie. Energia Tg. Jiu si U BT Cluj-Napoca, la o jumatate de cos, 76-77 (51-41), 80-81, dupa prelungiri (40-31, 70-70, 10-11), iar CSM Oradea, la 27 de puncte, 74-101 (30-49).

Se poate vorbi de nesansa pentru primele doua formatii, care au pierdut cu 23, respectiv 15 secunde inainte de finalurile meciurilor cu Egis Kormend-Ungaria, in fieful acesteia si Medical Park Trabzonspor-Turcia, in propria sala. Teamul gorjean avea cinci puncte avans, 76-71, cand mai erau 2,05 minute de joc, dar n-a reusit sa inscrie in timpul ramas. Spre deosebire de oaspeti, care au egalat prin cosurile de trei si doua puncte reusite de americanul Richards, conationalul acestuia, Lemon aducand victoria dupa ce a transformat una dintre cele doua lovituri libere acordate. Cele mai multe puncte le-au obtinut Richards, 18, de la gazde si Troupe, 14, de la oaspeti.

Formatia din orasul de langa Somes a avut de trei ori avantaj in minutele de prelungire, 73-70, 77-75, 80-79, dar cosgeterul intalnirii, americanul Hardy, 27 puncte, a reusit un lay-up, are a fost decisiv pentru desemnarea invingatoarei.

Echipa oradeana a deziluzionat din nou, desi evolua in fata propriilor suporteri, suferind o infrangere severa in confruntarea cu Avtodor Saratov din Rusia. Cu toate eforturile lui Dillon, autor a 23 de puncte. Principalii marcatori ai adversarilor au fost Downs si Vazdzkalkin, cu cate 21 de puncte fiecare.