CSU Asesoft Ploiesti pierde in fieful echipei Partizan Nis Belgrad!

csu-asesoft-ploiestiCampioana Romaniei la baschet masculin, CSU Asesoft Ploiesti, a pierdut al doilea meci in grupele Eurocup, 69-76 (38-43) pe terenul formatiei Partizan Nis Belgrad, care obtine prima victorie in actuala editie.

Echipa sarba, incurajata de aproape 5000 de suporteri din sala Pionir, a fost la carma jocului timp de 30 dintre cele 40 de minute. Cea mai mare diferenta, noua puncte, 23-14 si 25-16 s-a inregistrat spre finalul primului sfert, adjudecat de gazde cu 25-23. Care au condus ostilitatile si in urmatoarele 10 minute, incheiate cu 18-15. Elevii lui Vladimir Arnautovic au avut un al treilea sfert mai bun, adjudecat cu 20-11. Din pacate pentru ei, n-au mai repetat evolutia in sfertul decisiv, in care Partizan s-a desprins la 22-11, impunandu-se cu 76-69.

Principalii marcatori au fost Marinkovic, 19, Muric, 14, Macvan, 12, de la echipa gazda, Brown, 13, Lee, 13, Flowers, 10 si Lovic, 10, de la prahoveni.

Etapa viitoare, prima din retur, formatia noastra va juca in propria sala, urmand sa intalneasca pe Krasni Oktiabr Volgograd-Rusia, pe care a invins-o in deplasare cu 81-75.