Cinci recorduri la Nationalele de inot in bazin scurt de la Hunedoara!

inot)Campionatele Nationale de inot in bazin scurt pentru seniori si juniori, desfasurate la Hunedoara, la care au participat peste 100 de sportivi, reprezentand aproape 40 de cluburi, s-au incheiat cu corectarea a cinci recorduri.

Trei dintre ele au fost obtinute de juniorul Robert Glinta-CSM Pitesti, 24.72, la 50 metri spate, 51.57, la 100 fluture, 56.03, la 100 mixt. El a mai castigat probele de 200 liber, cu 1:48.89 si 200 spate, 1:58.83. Colegul sau de generatie, Andrei Roman, legitimat la CSM Baia Mare, a imbunatatit recordul la 100 bras, fiind cronometrat in 1:02.32. Printre performeri s-a aflat si Alexandru Coci-CSM Brasov care, pe langa noul record de la 100 fluture, 51.57, a ocupat primul loc la 50 fluture, 23.74, 200 fluture, 1:59.21, 100 mixt, 55.08, 200 mixt, 2:02.94 si cu stafeta de 4×50 liber, 1:31.58, impreuna cu Catalin Ungur, Alin Coste si Horia Cristea.

Sase titluri au fost cucerite, de asemenea, de Ionela Cozma-Dinamo si de junioara Andrea Puchiu-CSA Steaua. Inotatoarea dinamovista a devenit campioana la 50 liber, 25.64, 100 liber, 56.11, 200 liber, 1:59.56, 400 liber, 1:19.16, 50 fluture, 27.85 si cu stafeta de 4×50 liber, 1:51.58, alaturi de Nicoleta Zboiu, Adriana Morar si Daniela Benea.

Sportiva de la clubul din Bulevardul Ghencea a incheiat prima la 100 mixt, 1:05.71, 200 mixt, 2:23.03, 50 liber, 26.69, 50 fluture, 29.01, 100 liber, 57.62 si 100 bras, 1:13.61.
Meritorii si evolutiile inotatoarelor Florina Ilie si Emilia Colti Dumitrescu, de la Petrolul Ploiesti, invingatoare la cate trei probe-50, 100, 200 metri bras, respectiv, 200 fluture, 400 si 800 liber.

In aceste zile au loc la Bacau intrecerile nationale in bazin scurt, rezervate copiilor de 10-11 ani.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

  1. Irina spune:

    Bravo campionilor: Alex Coci, Robert Glinţă, Andrei Roman, Cătălin Ungur, Marius Radu, Daniel Macovei, Levente Revesz, Alexandru Nica Bădeaţă, Andrei Grigore, Paul Petrescu, Bogdan Petre, Cristian Rotundu, Atila Abibula, Alin Artimon, Alexandru Bria, Ionela Cozma, Carina Macavei, Alexandra Dobrin, Bianca Rădută, Florina Ilie, Cristina Nicolae Andreea Puchiu, Stefania Dospin, Emilia Colti Dumitrescu, Alexandra Bogdaneci, Beatrice Bocan, Denisa Gogu, Iulia Nadolu, Andrea Matyas si ANTRENORILOR lor!

Liga1 - PlayOff 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj50106
2FCSB49108
3CS U Craiova38100
4FC Viitorul35102
5Astra Giurgiu3310-2
6CSM Poli Iasi2410-14
Liga1 - PlayOut 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti541420
2FC Botosani40143
3OSK Sf Gheorghe34147
4Gaz Metan Medias30143
5Concordia Chiajna3014-5
6FC Voluntari2714-6
7ACS Poli Timisoara2714-6
8Juventus Bucuresti1714-16