Campionii en-titre castiga la Tg. Jiu un meci controversat

Asesoft-U-MobitelcoEtapa cu numarul 6 a Ligii Nationale de baschet masculin a programat cateva partide interesante, cea de la Tg. Jiu, dintre Energia si CSU Asesoft Ploiesti, incheiata cu victoria dupa prelungiri a oaspetilor, 79-76, fiind contestata de unul dintre oficialii gorjeni, presedintele Laurentiu Ciurel. Acesta criticat aspru prestatia arbitrului Laurentiu Grigoras, care ar fi decis succesul campionilor en-titre.

Nu putea lipsi raspunsul managerului prahovean Alexandru Iacobescu, care a concluzionat, propunand infiintarea unei ligi profesioniste. Oare atunci vor lipsi arbitraje favorabile unei anumite echipe?

Energia putea castiga in timpul regulamentar, avand un avans de 11 puncte, 67-56, cu cinci minute inainte de final. Diferenta s-a topit incet-incet, gazdele ratand posibilitatea unui succes, dupa o serie de greseli in lant ale propriilor jucatori, indeosebi in ultimul minut si jumatate. Dupa care au fost depasiti in repriza de prelungiri.

Revenind la rezultatele acestei runde mentionam continuarea seriei invincibile a celor de la Steaua CSM EximBank, 78-65 (38-28) cu CSU Atlassib Sibiu si revenirea senzationala a formatiei BCM Universitatea Pitesti, care a recuperat de la 48-65, impunandu-se cu 86-79 (38-49) in fata Universitatii BT Cluj-Napoca. Si oradenii de la CSM au fost condusi de Timba Timisoara, 40-39 la pauza, castigand in final cu 86-78. Un joc pe muchie de cutit s-a desfasurat in aceeasi localitate intre BC Timisoara si SCM Universitatea Craiova, castigat de gazde cu 76-73 (41-36).

Cealalta echipa din orasul de langa Somes, Universitatea, a pierdut la scor, 86-105 (39-52) in fieful formatiei BC Mures. Gaz Metan Medias nu a jucat.

Reprezentantele Ploiestiului si Pitestiului conduc in clasament cu 11 puncte, din sase meciuri, secondate de stelisti, 10, un joc mai putin, BC Timisoara, 9, SCM Universitatea Craiova, 9 etc.