A treia infrangere pentru HCM Baia Mare in grupele Ligii Campionilor!

baia-mare-larvikEchipa feminina HCM Baia Mare nu se regaseste in grupa D a Ligii Campionilor la handbal, fiind invinsa in deplasare de formatia norvegiana Larvik HK la cinci goluri diferenta. Nordicele s-au impus cu 31-26, dupa ce au condus cu 16-11 la pauza.

Primele 15 minute au fost echilibrate, gazdele reusind sa se desprinda la cinci lungimi, 12-7 in minutul 20, moment in care elevele lui Costica Buceschi au inceput cursa de restabiilire a echilibrului, inscriind de patru ori la rand. Norvegiencele au ripostat, modificand tabela de marcaj la 16-11,19-12 si 21-14. De la 22-16 a urmat un alt forcing al campioanei tarii noastre, care s-a apropiat la 21-22, egaland pentru prima oara, 23-23, cu 12 minute inainte de final. S-a mai inregistrat un egal, la 25, in minutul 54. Ultimele minute au fost la discretia echipei nordice, care a punctat prin Riegelhuth, golgetera intalnirii, 9 si Solberg, 6.

Din formatia noastra, care a avut cateva jucatoare accidentate, la care s-a adaugat Ada Nechita, dupa prima repriza, am retinut evolutiile Lucianei Marin si Camilei Herrem, care au inscris cate 7 goluri. S-o aminitim si pe Georgievska, autoare a cinci goluri.

Saptamana viitoare, echipa din Baia Mare va juca din nou in deplasare, de data asata la team-ul polonez MKS Lublin, dupa care va intalni acasa pe Metz Handball, partide ce vor decide ocupanta locului al treilea, calificant in grupele principale ale Ligii Campionilor.