Manuel Pellegrini a ramas fara explicatii dupa infrangerea cu CSKA Moscova

manuel-pellegriniManchester City a obtinut un singur punct din ”dubla” cu CSKA Moscova. si e pe ultimul loc al grupei E, din UEFA Champions League, cu doua puncte. ”Cetatenii” au pierdut, aseara, pe ”Etihad Stadium”, cu 2-1 in fata rusilor, un meci pe care l-au incheiat in noua oameni dupa eliminarile lui Yaya Toure si Fernandinho.

Cu doua etape ramase, City e doua puncte de Roma si CSKA si pastreaza sanse importante de calificare. Bayern Munchen si-a asigurat prezenta in optimi dupa ce a castigat toate cele patru meciuri.

Antrenorul campioanei din Premier League nu intelege de ce echipa sa nu reuseste sa se descurce in competitiile europene.

E greu de inteles de ce am jucat atat de slab. Am facut un meci bun cu Manchester United. Azi am avut sansele noastre sa castigam aici, dar, cand incasezi doua goluri acasa, in prima repriza si nu gestionezi cum trebuie posesia, e foarte greu sa castigi.

Bineinteles, daca ai o sansa matematica de a te califica, trebuie sa incerci. Vom vedea. Mai intai trebuie sa incercam sa batem pe QPR, apoi vom avea o pauza internationala si dupa vom incerca sa ne calificam pentru faza urmatoare. E mult mai dificil, dar nu imposibil”, a spus tehnicianul chilian.

Cei doi jucatori a lui City care au vazut cartonasul rosu si-au cerut scuze pe Twitter fata de fani si de colegi.

Imi pare rau pentru cartonasul rosu. Simt ca e important sa-ti ceri scuze pentru asta”, a scris Yaya Toure, care, pe langa eliminare, a marcat si un gol foarte frumos din lovitura libera.

Ma simt foarte trist pentru rezultat si pentru eliminarea mea din seara asta. Vreau sa-mi cer scuze colegilor si fanilor pentru cartonasul rosu. Imi pare rau”, a postat si Fernandinho.