FINAL / Rio Ave – Steaua 2-2. Filip aduce punctul, care ii poate rezolva campioanei Ligii 1 calificarea in primavara europeana!

RioAve-Steaua

Steaua se intoarce de la Rio Ave cu un egal smuls in prelungiri. Seara nu e tocmai rea pentru campioana Ligii 1, pentru ca de la Kiev a venit un mare ajutor: Dinamo Kiev s-a impus in fata lui Aalborg, scor 2-0, iar o victorie a stelistilor in Danemarca le garanteaza calificarea in primavara europeana.

Pentru gazde, brazilianul Diego Lopes a incris ambele goluri, unul din penalti, in vreme ce Keseru si Filip au reusit golurile echipei noastre.

Joi seara, de la ora 22:05, Steaua se deplaseaza in Portugalia pentru al doilea meci cu Rio Ave, la doua saptamani dupa ce a invins in etapa precedenta, cu 2-1, la Bucuresti. In acest moment, dupa trei meciuri, „ros-albastrii” au sase puncte, in grupa J, la fel ca Dinamo Kiev si Aalborg, lusitanii fiind singurii fara niciun punct. Meciul va fi arbitrat de polonezul Marcin Borski, cel care a condus si intalnirea dintre Steaua si Napoli de acum patru ani, care s-a terminat 3-3, dupa ce bucurestenii au condus cu 3-0 si au fost egalati in al saptelea minut de prelungire.

RIO AVE: Ederson – Nuno Lopes, Marcelo, Prince, Tiago Pinto – Wakaso, Tarantini – Ukra, Diego Lopes, Del Valle – Esmael Goncalves
Rezerve: Cassio, Roderick, Renan Bressan, Vilan Boas, Ahmed Hassan, Boateng, Jebor

STEAUA: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Filip – Prepeliţă, Sânmărtean – Popa, Chipciu, Tănase – Keşeru
Rezerve: Nita, Rapa, Luchin, Tosca, Stanciu, Breeveld, Bourceanu