FINAL / Astra-Celtic 1-1. UPDATE – Executie de mare clasa: De Amorim aduce primul punct din Liga Europa! Silviu Lung jr a facut minuni in poarta

astra-celticAstra a obtinut primul punct in Grupa D a Europa League, dupa ce a terminat la egalitate cu Celtic, scor 1-1, la Giurgiu.

Scotienii au condus la pauza, dupa ce Johansen a deschis scorul in minutul 32. In a doua repriza, Astra a riscat mai mult, iar cei de la Celtic nu au mai fortat. De Amorim a reusit egalarea in minutul 79, printr-un sut splendid de la coltul careului de „16”.

Cu doua etape inainte de finalul meciurilor din grupa, Astra este eliminata. Dinamo Zagreb si Red Bull Salzburg sunt cele doua echipe calificate, echipe care s-au intalnit si in aceasta seara, la Zagreb, partida teminanadu-se cu victoria necrutatoare a austriecilor, scor 1-5.

UPDATE / Organizatorii au dat drumul la incalzirea terenului pentru a mari temperatura, astfel ceata sa nu mai persiste atat de mult asupra gazonului.

Joi seara, in etapa a patra a grupei D din Europa League, Astra Giurgiu vrea sa-si ia revansa in fata scotienilor de la Celtic, dupa infrangerea din urma cu doua saptamani, de la Glasgow. Totodata, vicecampionii Romaniei cauta sa obtina si primele puncte dupa ce a inregistrat doar infrangeri in precedentele trei meciuri ale grupei. De partea cealalta, Celtic, cu o victorie, ar putea sa-si asigure chiar calificarea matematica in fazele eliminatorii, dar pentru asta are nevoie si de o victorie a celor de la Salzburg, in deplasare, cu Dinamo Zagreb.

Echipele care au evoluat:

ASTRA GIURGIU: Lung jr. – Pliatsikas, Oros, Ben Youssef, Junior Morais – Laban, Yahaya – Enache, Budescu, Joaozinho – Bukari
Rezerve: Coman, Gaman, Florescu, Seto, Chitu, Rus, William De Amorim

CELTIC GLASGOW: Gordon – Lustig, Denayer, Van Dijk, Izaguirre – Brown, Mulgrew – McGregor, Johansen, Wakaso – Scepovici
Rezerve: Zaluska, Matthews, Ambrose, Biton, Tonev, Kayal, Griffiths