Monica Niculescu a parasit turneul de la Limoges dupa un meci maraton in turul intai

niculescu-limogesMonica Niculescu, favorita numarul trei a turneului de la Limoges, a parasit intrecerea inca din primul tur. Romanca a fost invinsa de frantuzoaiva Virginie Razzano, numarul 172 WTA.

Jucatoarea din Hexagon s-a impus dupa mai bine de trei ore de joc, in trei seturi, 4-6, 6-4, 6-3. Jucatoarea din Romania a castigat primul set la mare lupta, in timp ce setul doi a fost decis in urma unui break-facut de frantuzoaica. Decisivul i-a revenit tot frantuzoaicei, care si-a asigurat astfel calificarea in turul secund, unde o va intalni pe Lesia Turenko.

Intalnirea e la Limoges a fost cea de-a cincea dintre cele doua sportive, pana la aceasta disputa scorul fiind egal, 2-2, la meciurile directe.