Amenda si eliminare pentru Cosmin Olaroiu in urma protestelor din partida cu Al Ain

olaroiuEchipa antrenata de Cosmin Olaroiu, Al Ahli a disputat derby-ul cu Al Ain, fosta formatie a tehnicianului roman. Partida s-a incheiat la egalitate, 1-1, insa s-a lasat cu scandal.

In ultimul minut al partidei, jucatorul lui Oli, Carlos Munoz, cumparat pentru 11 milioane de dolari, a fost faultat clar in careu. Arbitrul nu a acordat penalty, asa cum se impunea, ba mai mult i-a acordat al doilea cartonas galben fotbalistului, pentru simulare, acesta fiind eliminat. Olaroiua a proteste vehement pe margine si a fost trimis in tribune de central.

La faza urmatoare, portarul lui Al Ahli a primit si el cartonas galben, iar in momentul in care centralul era intors cu spatele, a scuipat in lateral.

Federatia din Emiratele Arabe Unite a analizat incidentele si a dictat pedepse aspre pentru cei implicati: portarul lui Al Ahli a fost suspendat 6 luni, pentru comportament necorespunzator. Cosmin Olaroiu nu a scapat nici el nepedepsit, fiind amendat cu 10.000 de dirhami (2.200 de euro).

Cosmin Olaroiu a privit cum arbitrul i-a refuzat un penalty lui Munoz in ultimul minut al meciului cu Al Ain, dupa care a explodat. Nu doar ca echipei lui i-a fost refuzata lovitura de la 11 metri, dar Munoz a primit chiar si al doilea cartonas galben, fiind eliminat. Dupa proteste vehemente, Olaroiu a avut aceeasi soarta.

Arbitrul Yaquob Al Hammadi a facut o greseala imensa, refuzandu-le victoria celor de la Al Ahli”, a scris presa araba la finalul intalnirii.