Marian Rada, dupa esecul cu CSMS Iasi: „Atat poate echipa acum, este si framantata de aceste probleme financiare”

Marian-Rada-conferintaCSMS Iasi a obtinut prima victorie a sezonului, 1-0, in ”Giulesti”, contra Rapidului, iar acest lucru l-a facut pe Marian Rada, antrenorul ”visiniilor”, sa constate din nou ca echipei sale ii lipseste un atacant eficient care sa transforme in gol ocaziile create. De asemenea, Rada nu e deloc increzator ca Rapidul se poate salva de la retrogradare cu actualul lot, dar spera ca, din iarna, sa poata sa-si intareasca echipa cu cativa jucatori de valoare.

Acesta este un joc pe care nu trebuia sa-l pierdem niciodata. Sunt dezamagit de prima repriza. Mi-a placut repriza a doua, insa ne-a lipsit golul, pentru ca nu avem calitate acolo, in fata portii, nu avem marcatori get-beget, care sa fructifice actiunile bune pe care le-am avut.

Nu. Este foarte greu pentru ca inca nu avem un lot de valoare asa de mare incat sa intoarca situatia in favoarea noastra, sa iesim de acolo din subsolul clasamentului. Sunt promisiuni ca din iarna se va schimba ceva, vor veni trei, patru, cinci jucatori de mare valoare.

Atat poate echipa acum, este si framantata de aceste probleme financiare. Multi jucatori vor sa plece, pentru ca au probleme acasa. Au datorii, au familii de intretinut, este greu si ei vin la antrenament si in loc sa vorbim despre partea fotbalistica, vorbesc despre bani.

Trebuie sa castigam neaaparat un joc, daca nu chiar doua consecutiv, ca sa ne mai ridice putin in clasament. Pentru ca ne-am cam obisnuit sa pierdem, nu mai stim gustul victoriei. si cum victoriile aduc victorii, si infrangerile aduc infrangeri”, a spus Rada dupa meci.

sursa: digisport.ro