FINAL / Rapid – CSMS Iasi 0-1. Wesley transforma un penalty din doua si aduce prima victorie a moldovenilor

rap-csmMarti dupa-amiaza, CSMS Iasi s-a impus in „Giulesti”, in fata Rapidului, cu 1-0, intr-un meci din etapa a 13-a a Ligii 1, obtinand, totodata, si prima victorie in acest sezon. Unicul gol a fost marcat de Wesley, din lovitura de la 11m, in minutul 28. Acelasi atacant brazilian a mai avut ocazia sa marcheze de pe punctul cu var, pe final de meci, insa a ratat penalty-ul din minutul 88.

Astfel, iesenii au parasit ultimul loc al clasamentului, trimitandu-i acolo pe cei de la Otelul. In acelasi timp, ei i-au egalat si pe rapidisti, ambele avand acum noua puncte, cu doua mai multe decat galatenii.

Programata initial la ora 21:00, intalnirea a fost reprogramata de LPF, la ora 15:00, din cauza faptului ca repriza a doua s-ar fi suprapus peste meciurile din Liga Campionilor, lucru interzis de UEFA.

Echipe de start:

Rapid: Bornescu – Mera, Tinc, Iacob – Rui Miguel, Dica, Bus, Nicolae Vasile – Martin, Al. Dan, Rosu
Antrenor: Marian Rada

CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Plamada, Munteanu, Tiganasu – Cretu, Novac – Bosoi, Onduku, Ciucur – Wesley
Antrenor: Nicolo Napoli