S-au consumat zece etape din Premier League. Southampton e surpriza placuta

saintsfcIn acest weekend s-au jucat noua meciuri din etapa a zecea din Premier League. Dupa desfasurarea a ceva mai mult de un sfert din prima liga engleza, Chelsea pare sa se fi desprins de urmaritoare, conducand cu 26 de puncte, dupa ce a castigat si in aceasta runda, 2-1, cu QPR.

Marea surpriza a debutului de campionat o reprezinta Southampton. ”Sfintii” au castigat sambata, la Hull, cu 1-0, si ocupa locul secund, la patru puncte de ”albastrii” lui Mourinho.

Meciul etapei a fost derby-ul orasului Manchester, in care City a castigat cu 1-0, in fata lui United si ramane la sase puncte in urma lui Chelsea. ”Diavolii”, in schimb, continua sa se chinuie, avand cel mai slab inceput de campionat de dupa 1986. Ei se afla pe locul noua, cu 13 puncte. Ce-i drept, distanta fata de locul patru e de doar patru puncte.

Pe ultimul loc care duce in UEFA Champions League a ajuns Arsenal, care a castigat cu 3-0, cu Burnley, toate golurile fiind marcate dupa minutul 70.

Surpiza etapei a avut loc in chiar primul ei meci. Newcastle United si-a continuat seria foarte buna din ultimele saptamani si a invins-o si pe Liverpool, cu 1-0, prin golul lui Ayoze Perez. Daca acum trei etape nu aveau nicio victorie, ”cotofenele” au facut un salt pana la jumatatea clasamentului prin cele trei succese consecutive. In ceea ce-i priveste pe cormorani, acestia sunt departe de forma din sezonul trecut, clasandu-se in prezent pe locul al saptelea.

In ultima partida a zilei de duminica, Tottenham, fara Chiriches, a castigat la Birmingham cu 2-1, dupa ce Aston Villa a condus cu 1-0 pana in minutul 84.

A Villa-Tottenham 1-2

Ultimul meci al rundei e Crystal Palace-Sunderland si va avea loc luni seara, de la ora 22:00.