Manchester Derby: Golul lui Aguero a adus victoria lui City. United a jucat in 10 mai mult de o repriza

aguero gol vs unitedManchester City a castigat editia cu numarul 128 a derby-ului orasului, prin golul marcat de Sergio Aguero. ”Cetatenii” au controlat cea mai mare parte a meciului si au meritat victoria prin care se apropie la sase puncte de Chelsea. In plus, ei au reclamat si neacordarea a trei penalty-uri. De notat ar fi faptul ca Manchester United a jucat cu un om mai putin dupa eliminarea lui Chris Smalling, din minutul 39. Omul meciului a fost desemnat Yaya Toure.

UPDATE, min 63 / GOL SERGIO AGUERO! 1-0 Manchester City! Yaya Toure l-a deschis foarte bine pe Gael Clichy, in stanga, francezul a centrat in careu, de unde Aguero l-a invins pe De Gea cu un sut cu piciorul stang.

UPDATE, min 56 / Marcos Rojo a fost scos pe targa de pe teren. Accidentarea lui la umar pare foarte serioasa. In locul sau a intrat McNair.

UPDATE, pauza / Arbitrul Michael Oliver a pus capat primei reprize. Scorul este de 0-0 dupa prima repriza. United evolueaza cu un jucator mai putin dupa eliminarea lui Smalling.

UPDATE, min 39 / Chris Smalling intra cu intarziere la James Milner si primeste al doilea cartonas galben. United ramane in zece oameni.

Duminica, de la ora 15:30, pe ”Etihad Stadium” va avea loc o noua editie a derby-ului dintre Manchester City si Manchester United. ”Diavolii” au doar 13 puncte dupa noua jocuri, sunt departe de primele locuri si vin pe terenul ”cetatenilor” ca sa-i incurce, mai mult, pe acestia in lupta pentru titlu. Distanta dintre City si Chelsea e deja de noua puncte, cu mentiunea ca londonezii lui Mourinho au jucat deja in aceasta runda cu numarul zece din Premier League.

1 Joe Hart – 5 Pablo Zabaleta, 26 Martin Demichelis, 4 Vincent Kompany, 22 Gael Clichy – 15 Jesus Navas, 6 Fernando, 42 Yaya Toure, 7 James Milner (8 Samir Nasri, 70′) – 35 Stevan Jovetic (10 Edin Dzeko, 71′), 16 Sergio Aguero (25 Fernandinho, 84′).

1 David de Gea – 25 Antonio Valencia, 12 Chris Smalling, 5 Marcos Rojo (33 Patrick McNair, 56′), 3 Luke Shaw – 17 Daley Blind, 31 Marouane Fellaini – 11 Adnan Januzaj (16 Michael Carrick, 43′), 10 Wayne Rooney, 7 Angel di Maria – 20 Robin van Persie (49 James Wilson, 82′).