Bayern, prima victorie in fata Borussiei, pe Allianz Arena, din 2010 incoace!

bayern-bucurieLiderul la zi din Bundesliga a fost condus mult timp pe teren propriu de Borussia Dortmund, dar s-a impus pe final cu 2-1, sambata, in derby-ul etapei a 10-a campionatului de fotbal al Germaniei. Este pentru prima oara din 2010 incoace cand bavarezii reusesc sa-si invinga rivala pe Allianz Arena!

Marco Reus a deschis scorul in minutul 31, polonezul Robert Lewandowski a reusit sa egaleze in minutul 72, inainte ca Robben sa stabileasca rezultatul final, dintr-un penalti controversat.

Prin golul marcat impotriva fostei sale echipe, Lewandowski a devenit singurul jucator care a inscris impotriva tuturor celor 18 echipe din Bundesliga! Astfel, atacantul polonez a ajuns la 5 goluri marcate in campionat pentru Bayern, dupa golurile cu Schalke, Paderborn si Hannover (2).

Dupa acest rezultat, echipa bavareza ramane lider cu un avans de 4 puncte fata de urmatoarea clasata, iar Dortmund se afunda in subsolul clasamentului, ajungand pe locul 16, pozitie care la finalul sezonului presupune disputarea unui baraj pentru evitarea retrogradarii. Si asta nu e tot, vicecampioana ultimelor doua editii poate fi depasita de Freiburg, care nu si-a disputat partida din actuala etapa.