EXCLUSIV / Adrian Matei: „Lui Dinamo ii lipseste jucatori cu experienta prin cupele europene”

duel-steaua-dinamoVineri seara, in etapa a 13-a din Liga 1, Steaua a invins lejer pe Dinamo, in eternul derby al Romaniei, scor 3-0, dupa o prima repriza in care oaspetii au avut un joc care nu a aratat diferenta dintre cele doua echipe. Cu toate astea, in prelungiri au primit un gol, iar pe finalul meciului, alte doua. Adi Matei s-a aratat foarte incantat de prestatia ros-albilor, dar admite ca in aceste conditii, echipa din „Stefan cel Mare” nu-si poate masura fortele cu rivala din Ghencea.

O prima repriza echilibrata, in care Dinamo a aratat ca poate sa-si depaseasca nivelul, iar o a doua repriza in care am vazut o Steaua care s-a intrebuintat mai serios. Diferenta a fost clara in favoarea Stelei, experienta fotbalistilor fiind determinanta. Lui Dinamo ii lipseste jucatori cu experienta in cupele europene, jucatori obisnuiti cu performante.

Steaua a si stiut pe cine sa aduca, ma refer la episodul cand a venit Reghecampf. Acum, fara sa am ceva cu Stoican, dar s-a vazut mai bine aportul antrenorului la Steaua in comparatie cu ce vedem acum la Dinamo. Plus ca acolo erau cativa jucatori de valoare.

Cu toatea astea, meciul de acum a fost bun, Dinamo nu s-a facut de ras, in ciuda scorului cam mare. Nu cred ca Dinamo e atat de slaba. Nu stiu cum ar fi decurs jocul daca Dinamo inscria un gol la ocaziile pe care le-a avut …

Dinamo nu se poate compara cu Steaua, nici macar ca bussines, Steaua e mult peste. Pai, Dinamo e in insolventa, are probleme cu banii, Steaua nu, deci conteaza partea financiara, iar la aceasta ora, in fotbalul romanesc, ai bani, ai rezultate.”, a declarat Adi Matei, in emisiunea „Liga de wekeend”.