FINAL / Steaua – Dinamo 3-0. I-au pus cu botul pe labe! Keseru, golul si ratarea serii

ste-dinVineri seara, in deschiderea etapei a 13-a a Ligii 1, Steaua s-a impus categoric, cu 3-0, in fata marii rivale, Dinamo. Cu toate ca dinamovistii au ratat ocazii importante in prima repriza, cei care au marcat au fost stelistii, prin Szukala, in prelungirile ei. Pe final de meci, victoria ”ros-albastrilor” a devenit extrem de clara dupa golurile lui Papp, pe contraatac, si al lui Keseru, care a inscris cu un sut imparabil din interiorul careului.

Astfel, Steaua se duce la cinci puncte de urmaritoarea CFR Cluj si e sigura ca-si va pastra prima pozitie din clasament si dupa aceasta etapa.

Acesta a fost duelul cu numarul 131 in campionat intre cele doua mari rivale, „ros-albii” canducand, acum, in intalnirile directe cu 45 de victorii, fata de cele 40 ale stelistilor.

Steaua: Arlauskis – Papp, Varela, Szukala, L. Filip – Prepelită, Sanmartean – Ad. Popa, Chipciu, Cr. Tanase (cpt) – Keseru

Rezerve: Fl. Nita – Rapa, Luchin, Tosca, Breeveld, Bourceanu, N. Stanciu
Antrenor: Costel Galca

Dinamo: Marc – Fai, Nedelcearu, Cordos, Grecu – Barboianu, Boubacar – V. Lazar (cpt), C. Matei, M. Alexe – Bilinski

Rezerve: Samoila – Durimel, I. Serban, Elton, Gavrila, D. Rotariu, Patrick Petre
Antrenor: Flavius Stoican