Clasari pe podium pentru Andreea Chitu si Corin Caprioriu la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi

Corina+CaprioriuAndreea Chitu (52 kg) si Corina Caprioriu (57 kg) s-au clasat pe locurile doi si, respectiv, trei, fiecare la propria categorie, la turneul IJF Grand Slam de la Abu Dhabi.

Vicecampioana mondiala in acest an, Andreea Chitu a ajuns pana in finala concursului din Emiratele Arabe Unite, la categoria 52 kg, unde a pierdut, prin waza ari, in fata sportivei Majlinda Kelmendi, din Kosovo. Pe parcurs, romanca le-a invins, in ordine, pe Aleksandra Starkova, Ma Yingnan si Natalia Kuziutina.

Corina Caprioriu a castigat, prin ippon, meciul pentru locul trei, la categoria 57 kg, in fata canadiencei Catherine Beauchemin-Pinard, dupa ce a pierdut in semifinale cu Laetitia Blot, din Franta. Inainte de penultimul act, Caprioriu a trecut de Sanne Verhagen si Giulia Quintavalle.

In ceea ce le priveste pe celelalte sportive din Romania, Violeta Dumitru a incheiat pe locul cinci la categoria 48 kg, iar Monica Ungureanu a pierdut al doilea meci, la aceeasi categorie.