FC Barcelona a castigat prima editie a SuperCupei Cataloniei

supercupa-cataloniaFC Barcelona s-a impus dupa loviturile de departajare in fata lui RCF Espanyol si a castigat SuperCupa Cataloniei. Dupa 90 de minute, scorul a fost de 1-1, dupa care s-a trecut direct la penalty-uri, acolo unde echipe lui Luis Enrique a castigat cu 4-2.

In minutul 15, Jordi Alba, Luis Suarez si Gerard Pique au creat una dintre cele mai frumoase faze ale meciului, la capatul ei, fundasul Barcelonei deschizand scorul cu capul. Egalarea a venit de la Arbilla, in minutul 50, care a transformat excelent o lovitura libera.

La loviturile de departajare, Xavi, Halilovic, Grimaldo si Rakitic (penalty-ul decisiv) au transformat pentru Barcelona, in timp ce Sandro Ramirez (al doilea penalty) a ratat. De la Espanyol, Victor Sanchez si Jordan au marcat, iar Arbilla (al doilea penalty) si Abraham (al treilea penalty) nu l-au invins pe portarul Masip.