Truneul Campioanelor / UPDATE – Victorie lejera pentru Serena Williams. Genie Bouchard i-a luat doar doua game-uri

Caroline-WozniackiUPDATE 15:50 – Serena Williams a invins-o fara probleme pe Genie Bouchard in penultimul meci din grupa rosie, cu scorul de 6-1 6-1, dar nu este deloc sigura de calificare. Americanca se poate califica doar daca Simona Halep va castiga cel putin un set cu Ana Ivanovic in intalnirea ce va avea loc maine.

In ceea ce o priveste pe canadianca Bouchard, aceasta si-a incheiat prima prezenta la Turneul Campioanelor fara sa castige niciun set si adjudecandu-si doar 11 gameuri in trei meciuri.

UPDATE 12:10 – In cel de-al doilea meci al grupei albe, Petra Kvitova trecut lejer de Maria Sharapova, in doua seturi, iar rusoaica are sanse tot mai mici sa se califice in penultimul act al intrecerii.

Cehoaica a castigat primul set cu 6-3, iar setul secund de o maniera si mai categorica, 6-2. In urma acestui rezultat, Kvitova pastreaza sanse la calificarea in semifinale, totul urmand sa se decida in ultimele partide al grupei.

Maria Sharapova se poate califica in cazul in care o va invinge in doua seturi pe Agnieszka Radwanska, iar Wozniacki va trece de Kvitova tot in minimum de seturi.

In primul meci al zilei de joi de la Turneul Campioanelor, de la Singapore, Caroline Wozniacki a trecut de Agnieska Radwanska si a trecut la sefia grupei albe.

Daneza a castigat primul set cupa prelungiri, cu 7-5, dupa ce s-au facut 4 break-uri consecutive in startul setului. S-a mers cap la cap pana la 5-5, cand fostul lider mondial a reusit sa faca break-ul pentru 6-5, inchizand apoi primul set pe propriul serviciu.

Setul doi a debutat la fel de echilibrat. Agnieska Radwasnka a condus cu 3-2, insa jocul polonezei s-a prabusit apoi, Caroline a castigat patru game-uri la rand si a inchis setul si meciul cu 6-3.

Dupa aceasta victorie, Caroline Wozniacki a trecut pe primul loc al grupei albe si este calificate in simifinale, indiferent de rezultatul meciului dintre Sharapova si Kvitova.