FINAL / Finlanda – Romania 0-2. Dubla lui Bogdan Stancu aduce trei puncte pentru Romania! Sanmartean, assist la fiecare reusita!

fin-romIn aceasta seara, de la ora 21:45, Romania s-a impus cu scorul de 2-0, la Helsinki, impotriva Finlandei si are sapte puncte dupa trei etape disputeate in cadrul Grupei F din preliminariile Euro 2016. Ambele goluri au fost marcate de Bogdan Stancu, ambele pase de gol venind din partea lui Sanmartean, introdus la inceputul reprizei secunde.

Echipele care au evoluat:

FINLANDA: Maenpaa – Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo – Ring, Sparv, P. Hetemaj – Hamalainen, Pukki, R. Eeremenko

ROMANIA: Tatarusanu – Luchin, Dr. Grigore, Chiriches, Rat – Pintilii, Hoban – Torje, Chipciu, Tanase – Stancu

Nordicii au acelasi numar de puncte ca Romania, 4, dar au un golaveraj superior si ocupa pozitia secunda a grupei, in spatele liderului Irlanda de Nord, care are punctaj maxim dupa doua meciuri. Finlanda nu are niciun succes in fata Romaniei in cele opt partide oficiale jucate pana acum intre cele doua tari.

Meciul de la Helsinki poate fi ultimul pe banca natioanlei pentru Victor Piturca, cel pe care presa il da plecat in Arabia Saudita, la Al Ittihad. Selectionerul isi doreste astfel o victorie si sa lase Romania intr-o pozitie foarte buna pentru obtinerea calificarii la Turneul Final din Franta, din 2016. Partida cu Finlanda este una aniversara pentru Razvan Rat, care va bifa a 100-a prezenta in tricoul nationalei.

Cinci jucatori noi fata de partida cu Ungaria vor aparea in primul 11, Luchin, Prepelita, Torje, Tanase si Stancu ii vor inlocui pe Goian, Hoban, Maxim, Rusescu si Chipciu.

Etichetat cu: , , , , , , , ,
Postat în NATIONALA, Preliminarii

1. opinia_unui_suporter_trist spune:

va scriu acum incercand sa-mi descarc frustrarea acumulata in ani vis-à-vis de puturca si echipa nationala. echipa de azi e facuta (din nou) in stilul clasic al lui piturca – sa fim prudenti in aparare! ca de … finlanda e cel putin de nivelul germaniei. de ce joaca tanase, torje si stancu si stau pe banca marica, maxim si sanmartean ? (chiar asa accidentat o fi?) daca pana acum ma gandeam la un 50%-50% sanse (scenariu cu victorie romania = finlanda joaca bazat pe forta, piturca are noroc si ii prindem pe contraatac cu MARICA (nu e in teren ) si dam un gol … ne preseaza si poate ii prindem iar / scenariu cu victorie finlanda = ei joaca pe forta, noua nu ne iese jocul pe contra-atac ci numai clasicele pase laterale si inapoi, ne prind la o faza fixa si gata meciul), acum cred ca balanta se inclina spre 70% in favoarea finlandezilor. sa speram ca gresesc eu desi la meciul cu ungaria am fost printre cei „nemultumiti”, inclusiv de jocul nostru din prima repriza si in final se pare ca am avut dreptate si ungurii ne-au egalat. parerea mea este ca, atat timp cat antreneaza piturca, nationala nu o sa joace fotbal … poate imi spuneti voi de ce in meciul cu ungaria, desi ungurii erau slabi de tot, complet bulversati, neorganizati, asezati prost in teren etc, in prima repriza noi nu am avut mai mult de 3…4 ocazii de gol (mai rau in repriza 2), sanmartean dribla de-a latul pentru ca nu avea cui sa paseze in fata deoarece maxim, chipciu si chiar rusescu erau „un pic retrasi” atenti la faza defensiva conform vechilor si noilor indicatii de la nea’ piturca … pai daca si cu desculti din astia am ajuns sa fim precauti, in loc sa ne urcam pe ei si sa-i ii sufocam din primul minut pana le dadeam vreo 3-4 (nu cred ca era deloc imposibil), noi atacam precaut de-a latul … no comment! sincer sunt convins ca atat in meciul cu ungurii cat si in meciul de azi (sau mai bine zis in toate meciurile in care antreneaza si va antrena piturca) indifferent de adversar, tactica este si va fi aceeasi … obligatoriu trebuie sa fim precauti si sa ne aparam, sa incercam sa dam un gol si apoi cu asezare strategica 1-6-4-0 pe doua linii la 30m si la 35m de poarta sa incercam sa conservam rezultatul – daca ne iese (vezi grecia) suntem tari … daca nu ne iese (vezi ungaria) am avut ghinion si am luat un gol dintr-un fault inexistent … bla bla bla … de ce nu aveam noi 3-0 in minutul 80 si putea sa se intample si „accidentul”? daca intr-un meci cu olanda, franta, germania, italia sau chiar grecia, care ne sunt superioare valoric, inteleg o tactica bazata pe precautie in aparare, macar cu adversari inferiori noua ca ungaria, finlanda sau feroe ma astept sa vad fotbal adevarat si la nationala noastra, cu atacuri in valuri (oare piturca isi mai aduce aminte de cand juca el la steaua cum e sa ataci in valuri?), cu ratari monumentale, cu goluri etc. si cred ca daca sambata cu ungaria i-am fi dominat total, posesie 65%, am fi avut vreo 25 de cornere si 5 bare si luam golul pe care l-am luat, se putea invoca ghinionul (si eu unul nu as fi fost asa suparat). la final, doua vorbe si pentru „aparatorii” lui piturca care cred ca el e cel mai bun antrenor avand in vedere „jucatorii slabi” din romania. nu sunt de acord cu voi si am sa va dau doua exemple – primul, steaua 2005-2006 sub protasov si olariu, cu un lot cred eu inferior valoric lotului national de acum, ajungea pana in semifinalele europa league !! cum ?! incercand sa joace un fotbal care include si atacul si exploatand la maximum posibililtatile tehnice ale jucatorilor (unii chiar limitati, vezi nicolita bun numai la fuga) – al doilea, romania cu olanda la euro 2008, noi cu lotul cel mai bun, olanda cu 9 rezerve si dorinta de a pierde ca sa scoata italia si pana la urma am luat bataie ca de, s-au saturat la u moment dat si olandezii de cat de precaut jucam noi si cat de ridicol devenise meciul … ei in aparare la 30m de poarta lor invitandu-ne sa marcam si noi pasand lateral si la portar … si cu asta am incheiat. va multumesc si HAI ROMANIA!