Real Madrid s-a distrat cu Bilbao, iar Ronaldo a reusit o noua „tripla” si a devenit jucatorul cu cele mai multe hattrick-uri din Primera

ronaldoReal Madrid a obtinut o victorie usoara duminica, seara, 5-0 cu Athletic Bilbao. Cristiano Ronaldo a ost din nou „vioara intai”, portughezul reusind o „tripla”. Cu cele trei goluri marcate, superstarul madrilenilor a devenit jucatorul cu cele mai multe hat trick-uri din istoria campionatului Spaniei, egaladnu-i pe Zarra si Di Stefano, toti cu cate 22 de astfel de reusite.

Scorul a fost deschis rapid, in minutul 2, cand Ronaldo a trimis in poarta mingea venita din centrarea lui Bale. Benzema a facut 2-0 inainte de pauza, pentru ca madrilenii sa mai inscrie de trei ori in repriza a doua. Ronaldo a inscirs 3-0, din pasa aceluiasi Bale. Portughezul i-a oferit apoi un assist lui Benzema, care a facut si el „dubla”. Starul realului a avut ultimul cuvant si a inchis tabela la 5-0.

In urma acestui succes, Realul ajunge la 15 puncte si ocupa locul 4 in La Liga, la 4 puncte in spatele Barcelonei. Valencia si Seviila sunt in fata madrilenilor, cu doua, respectiv un punct mai mult decat trupa lui Ancelotti.