Hochei. Debut cu infrangeri pentru echipele noastre in Liga MOL! Dunarea invinge acasa pe Progym in prima etapa

Miercurea-Ciuc-CoronaCorona Brasov si Sport Club Miercurea Ciuc au pierdut primele meciuri din noua editie a Ligii MOL la hochei pe gheata. In acest sfarsit de saptamana a pornit la drum si editia cu numrul 87 a competitiei interne, deocamdata fara cele doua formatii aminitite.

In meciul inaugural, CSM Dunarea Galati a intrecut la limita pe Progym Gheorgheni, aceasta din urma venind cu un nou antrenor, fostul secund Marius Trandafir.

Campionii de la poalele Tampei au cedat in minutul 4 al prelungirilor, scor 3-4 (0-2, 3-1, 0-0, 0-1), pe terenul formatiei maghiare Dab Docler Budapesta. Szappanos a inscris primele doua goluri ale invingatorilor in minutele 2 si 11, dupa care Olsut, 27 si Mihaly, 29 au restabilit egalitatea. Gazdele au preluat conducerea, iar Filip a egalat in minutul 40, pentru ca Szappanos sa inscrie a treia oara, in prelungiri. Brasovenii au ramas cu consolarea castigarii primului punct.

Ciucanii au fost invinsi la trei goluri diferenta, 1-4 (0-0, 1-1, 0-3), in fieful campioanei en-titre, Tigers Nove Zamky din Slovacia. Sport Club a evoluat bine in primele doua reprize cand, dupa golul lui Faith, din minutul 32, a egalat un minut mai tarziu prin Tranca. Ultimele 20 de minute s-au desfasurat, practic, intr-un singur sens, jucatorii echipei gazda marcand de trei ori prin Weissmann, 30, Dornik, 33 si Stefanka, atunci cand mai erau patru secunde de joc.

Celelalte rezultate: Miskolci Jegesmedvedek, cu ex-brasoveanul Becze Thamer pe gheata-Ferencvaros Budapesta 4-3 (2-1, 2-1, 0-1), Debrecen-Ujpesti TE Budapesta 5-1 (1-0, 2-0, 2-1).

In primul meci din campionatul intern, CSM Dunarea Galati s-a impus greu, 1-0 (1-0, 0-0, 0-0), in fata formatiei Progym Gheorgheni, prin golul reusit de Szabolcs Szocs in secunda 59. Pe banca tehnica a oaspetilor a stat fostul secund Marius Trandafir, care l-a inlocuit pe finlandezul Kari Rauhanen, demis.