Costel Galca nu se entuziasmeaza dupa victoria clara cu Aalborg: „In prima repriza ne-au creat multe probleme”

costel-galcaSteaua a castigat categoric prima partida din grupa J din Europa League. Campioana Romaniei nu a inceput insa foarte bine partida, iar la pauza a fost doar egal, 0-0, oaspetii ratad cateva ocazii imense in prima parte a meciului.

Schimbarea de atitudine s-a vazut dupa startul reprizei secunde, cand „ros-albastrii” au reusit sa inscrie de 6 ori dupa ce au beneficiat si de eliminarea portarului danez. Antrenorul Costel Galca nu s-a entuziasmat prea mult in urma acestui succes si recunoaste ca in prima repriza echipa lui a suferit.

Schimbarea de atitudine a fost posibila pentru ca am vorbit cu jucatorii la pauza, am avut probleme pe faza de initiere a jocului. Nu am fost o echipa compacta, de aici se creau multe spatii, fundasii stateau prea jos, au venit multe ocazii. A fost o lipsa de coordonare. Sa fim realisti! Ne-au facut multe probleme in prima repriza, bine ca meciul a fost cu totul diferit in repriza a doua„, a spus tehnicianul stelist la Digi Sport.

Acesta se declara multumit si de reptrierea lui Rusescu, cel care a marcat doua goluri in meciul de joi seara, dupa ce a fost introdus in minutul 50 in locul lui Cornel Rapa: „Aveam nevoie de el, joaca foarte bine intre linii. Ne-a ajutat mult pentru ca am ajuns cu mai multa claritate pe faza de atac. Au venit jucatori foarte buni, se vede valoarea lor in jocurile lor si prin faptul ca ocaziile se concretizeaza in goluri”, a mai spus Galca.

Sursa foto: prosport.ro